Kedilerin Davranışlarını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak 7 Bilgi

Evinizdeki kediyle daha güçlü bir iletişim kurmak ya da bir kedi sahiplenmeden önce onların dünyasına dair fikir sahibi olmak istiyorsanız kedilerin hangi hareketleri ile ne anlatmaya çalıştıklarını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

1. “Güvende Hissediyorum”

1-_guvende-hissediyorum_  Kedilerin Davranışlarını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak 7 Bilgi 1

Kediniz yere sırtüstü uzandı. Karnını açıp koca koca gözleri ile size bakıyor ve belki biraz mırıldanıyor. Şu an tam olarak yaptığı, kendini güvende hissettiğini size göstermesi. Size kendini sevdirmeye çalışan kedinizin karnını okşayabilir, onu kucağınıza alıp biraz mıncıklayabilirsiniz.

2. “Kontrol Bende”

2-kontrol-bende  Kedilerin Davranışlarını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak 7 Bilgi 2

Kedinizi sürekli yüksek kitaplıkların, mutfak dolaplarının tepesinde mi buluyorsunuz? Konforuna çok düşkün olan kediler, yaşadıkları yeri benimsemek ve oraya hakim olmak isterler. Sizin kedinizin yapmak istediği de tam olarak ortalığı kontrol altında tutmak. Önerimiz, bu konuda onunla bir güç savaşına girmemeniz yönünde.

3. “Benimle Oyna!”

3-benimle-oyna  Kedilerin Davranışlarını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak 7 Bilgi 3

Bilgisayarda çalışırken, kitap okurken ya da telefonla konuşurken sürekli sizi engellemeye çalışan bir patiyle karşı karşıyaysanız kediniz sizden ilgi bekliyor demektir. Biraz önünüzdeki işten başınızı kaldırmanızda fayda var. Unutmayın, kediler oldukça inatçı canlılardır.

4. “Saldırıya Hazırlanıyorum”

4-saldiriya-hazirlaniyorum  Kedilerin Davranışlarını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak 7 Bilgi 4

Yere gergin bir şekilde uzanan bir kedi gördüyseniz bu durum, yakınlarda bir yerde bir kuş ya da bir başka kedi görebileceğiniz anlamına geliyor. Avlanmaya hazırlanan kediler, yerde pusuya yatar ve iyice büyüyen göz bebekleri ile avlarına konsantre olurlar.

5. “Ben Buradayım!”

5-ben-buradayim  Kedilerin Davranışlarını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak 7 Bilgi 5

Kediniz sürekli bir yerlere sürtünüyorsa hem sizin ilginizi hem de çevredeki diğer kedilerin ilgisini çekmeye çalışıyor olabilir. Ergenliğe girmiş olup halen kısırlaştırılmamış kedilerde bu durum oldukça dikkat çekici bir hal alabilir. Önerimiz açık camlara, kapılara dikkat etmeniz yönünde. Yoksa kediniz çiftleşmek için bir partner aramaya çıkabilir.

6. “Bir Sorunumuz Var”

6-bir-sorunumuz-var  Kedilerin Davranışlarını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak 7 Bilgi 6

Kediniz kuyruğunu gergin bir şekilde aşağıda tutarak yavaşça sallıyorsa ve sırtı kabarmaya başladıysa bir şeyden rahatsız olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Kedinin kendini güvende hissetmediği durumlarda yapacağı bu hareketi, boğazdan gelen saldırgan bir nefes, agresif bir çığlık ya da kaçış izleyebilir.

7. “Yalnız Kalmak İstemiyorum”

7-yalniz-kalmak-istemiyorum  Kedilerin Davranışlarını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak 7 Bilgi 7

Kedinizin klasik miyavlamasından farklı olarak, ağlamaya benzeyen bir miyavlama duyuyorsanız bu, kedinizin yalnız kalmak istemediğine işaret ediyor olabilir. Kediler genelde kendi halinde canlılar olsa da bazen bir arkadaşa ya da sizin sıcak koynunuza ihtiyaç duyabilirler. Bu durumda onlara biraz daha vakit ayırmanızı öneririz.

Kaynak: http://blog.gittigidiyor.com