Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel

Dünyada iki süper güç sayacak olsanız biri ABD diğeri Rusya’dır. Peki kim bu Ruslar? Nereden geldiler, nasıl bu kadar güçlü oldular? Kar ve buzun içinden dünyayı ateşe verecek bir enerjiyi nasıl çıkarttılar? İşte 20 ibretlik Rusya’dan insan manzarası eşliğinde Ruslar hakkında bilmediklerimiz!

Dünyaya yayılmış 160 milyon insan… Matruşka ve Vodka’dan öte bir kültür, şaşırtıcı bir mizah anlayışı ve karşısında durmak istemeyeceğiniz bir güç. Volkan Konak üstüne alınmasın biz onları Kuzey’in soğuk çocukları olarak gördük, bildik ve seviyoruz. Peki gerçekte kim bu Ruslar?

1. Slav olunmaz Slav doğulur

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397883

Ruslar geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Slav ulusunun doğu ucunda yer alan, kuzey soylarına dayanan bir kökene sahiptirler. Kriviçler, Ilmenler, Radimiçler, Severyanlar ve Viyatiçler bu soylar arasında gösterilebilir. Ruslar , Ural soylarından gelen milletlerle de akrabalıklar taşırlar. Bugün hemen her milletle akrabalık taşıdıklarını söyleyebiliriz çünkü dünyaya yayıldılar.

2. Tarih sahnesine çıkış

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397885Slavlar her ne kadar tarih öncesi çağlarda izi bulunabilen bir millet olsa da, Rusların tarih sahnesine çıkışları 1. yüzyıla dayanır. Bir çok ulusa nazaran genç bir millet oldukları bu bağlamda söylenebilir. Doğudaki karlar altındaki ormanlardan, batıya ve güneye yayılan Slavlar gittikleri bölgelerde “Ruski” olarak anılmışlardır. Neden batıya ve güneye yayılmışlar diye soracak olursanuz, gidecek başka yer mi var kardeşim?

3. Kuzeyin çocukları devlet kuruyor

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397886Rusların ilk kurdukları devletler genel olarak Pomeranya olarak tabir edilen Baltık Denizi’nin güneyinde kalan arazilerde yer almıştır. Rus Hanlığı, Novgorod bu ülkeler arasında sayılabilir. Viking yayılma alanı olarak bilinen Varangiya bölgesinde filizlenen bu ilk ülkeler, Rus milletinin sınır çizgilerini ve dünya üzerindeki konumlarını net olarak ortaya çıkartmıştır. Bugün o sınırlar başta ABD olmak üzere bir çok ülkenin sinirlerini zorlamakta…

4. Dil faktörü

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2398079

Rusların bulundukları bölgede hızlı yayılmalarına yol açan en büyük faktör çevrelerindeki milletlerle ortak bir dil havuzunu paylaşıyor olmalarıdır. Slav dili Karadeniz’in kuzeyinden Baltık Denizi’ne kadar kullanılan en yaygın dil olduğu için, Ruslar rahatlıkla egemenlik alanlarını genişletebilmişlerdir. Konuşa konuşa mı anlaşmışlar bilinmez ama muhabbetleri nasıl sardıysa işin ucu süper güç olmaya kadar varmış.

5. Din faktörü

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397911 Rusların Hristiyanlık öncesindeki dönemlerde pagan kültürlerine dair çok fazla bir bulgu bulunmamaktadır. Orta Asya Türkleri ve Moğollar üzerinden Sibirya bölgesine yayılmış Pagan inanışlar olsa da, Rusların bu yönde kültürlerine işlemiş çok fazla öğe bulunmamaktadır. Vikinglerin Pagan kültürlerine dair çok somut veriler toplanabilirken, Rusların inançlarıyla ilgili net olarak söylenebilecek tek şey Ortodoks Hristiyan ailesine mensup olduklarıdır. Ortodoks olmaları, Rusların etkilerini tüm Kuzey Avrupa, Bizans ve Balkanlar üzerinde hissettirebilmelerini sağlamıştır. Sovyet döneminde inanç her ne kadar ikinci plana atılmış olsa da bugün Ruslar için kilise önemli bir faktördür.

6. Knezlikten Federasyona

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397916Ruslar ilk olarak 882’de Kiev Knezliği ile çıktıkları devlet kurma yolculuklarında 1547’de Çarlık olarak hüküm sürmüşlerdir. 1721’de İmparatorluk haline gelen ülkeleri 1922’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği adı altında dünyaya egemen bir güç haline gelmiştir. 1991 yılından bu yana Rusya Federasyonu olarak varlığını sürdüren Rusların bir sonraki hamlelerini merakla bekliyoruz!

7. Rus harmanı

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397917
Bugün Rus nüfusunun %79’unun Rus Slavı, %3’ünün Tatar, %2’sinin Ukraynalıdır. Bunun haricinde geri kalanlar arasında Cuvaşlar, Çeçenler, Ermeniler sayılabilir. Bu karışım onları dünyanın en kalabalık 8. ülkesi yapmaktadır.

8. Şehir çocuğu Ruslar

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397918Rus nüfusun %73’ünün kentlerde yaşandığı bilinmektedir.

9. Kalabalık ama tenha Moskova

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397919
Bugün Rusya’nın başkenti Moskova’nın 12 milyona yakın bir nüfusu olduğu bilinmektedir. Bu sayı kalabalık gibi gözükse de İstanbul gibi bir şehirle kıyaslandığında Moskova’nın daha tenha olduğunu söylemek mümkün.

10. Rusları nerede buluruz?

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397920Ruslar, Rusya dışında yoğunlukla nerede yaşıyor derseniz; Ukrayna, Kazakistan ve ABD başı çekmekte. Bugün ABD’de 4 milyona yakın Rus yaşıyor. Tükiye’de bu sayı ise ancak 20.000 kadar. Hani Antalya Rus kaynıyordu kardeşim? Nerede bu Ruslar?

11. Banya mı Banyo mu?

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397921

Rusların dünya kültüründe imza attıkları bir çok icat vardır. Misal bugün bildiğimiz anlamda banyonun icadını Ruslar yapmıştır. Biz Türk Hamamı ile gurur duyuyor olsak da banyonun kelime kökeni Rusçadaki “Banya” tanımına gelir. Bugün bildiğimiz anlamdaki küvet olsun banyo düzeni olsun tamamen bir Rus kafasından çıkmıştır.

12. İzba mı izbe mi?

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397922
Hani hep dilimizdedir karanlık ve dağınık yerleri tanımlarken “izbe bir köşe” deriz. İşte bu kelime de Rusların yaptığı ve İzba dedikleri ahşap ev tanımından gelmektedir. Ruslar bu evleri nasıl kullanıyorlarsa artık, bizim atalarımız bayağı “izbe” bulmuş olacaklar ki dilimize çok değişik bir manada geçmiş.

13. Kokoşluk bir Rus adetidir

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397923

Hani deriz ya “Kadına bak ne kadar kokoş” diye. Hiç düşündünüz mü nereden geliyor bu kelime? Kokoşnik Rus kadınların saçları için kullandıkları süslü, taşlı başlıklara verilen bir isimdir. Geleneksel bir kıyafet olan Kokoşnik, bizim dilimize yine hor görülme üzerinden devşirilmiş bir tanım. Ruslar da çok kokoş ama biz ne yapalım?

14. Vodka

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2398126Rusların ulusal içkisi olan Vodka da büyük bir icat sayılabilir. Dünyadaki en meşhur içkilerden biri olan Vodkanın 1430’lu yıllarda ilk defa bir keşiş tarafından üretildiği düşünülmektedir. Keşiş artık nasıl sıkıldıysa…

15. Ruslar Uzayda

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397936Kokoştur vodkadır derken kim derdi Rusların bir gün uzaya çıkan ilk uluslardarn biri olacağını ve Sputnik’i yörüngeye oturtarak dünyada bir ilki gerçekleştireceklerini? Bugün Ruslar olmadan uzayda bir operasyon gerçekleştirmek neredeyse imkansız, uzay üstleri olsun, gözlem teknolojileri olsun göğe hakim bir medeniyete sahip Ruslar.

16. Chatroulette mi?

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397937Andrey Ternovsky desek kimse tanımaz belki ama kendisi internet ortamında rastgele web kamerasıyla sohbet edilmesini sağlayan ilk yazılım olan Chatroulette’i bilişime armağan etmiştir. Çok işimize yaradı mı? Yuva kuranlar oldu yuva! Bir de Rus Ruleti var ki tavsiye etmiyoruz, onun yerine günde bir öğün Rus salatası yemenizi öneririz.

17. Spor desek?

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397952

Ruslar özellikle Sovyet disiplininden miras kalan bir sportmenlik aşkıyla yanmakta. Olimpiyatlarda madalya avcılığı yaptıkları hepimizim malumu, bunun yanında özellikle jimnastikte dünyanın ağzını açık bırakan sporcular yetiştirmeleriyle tanınıyorlar.

18. Kötü şöhretli Ruslar

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397939Dünya genelinde oturmuş kötü bir öngörü Rus Kadınlar üzerinde kara bir lanet gibi dolaşmaktadır. Gittikleri bir çok ülkede haklarındaki öngörü sebebiyle kötü muameleye maruz kalan Rus kadınları ülkemizde de maalesef yanlış yargılarla karşılaşmaktalar. Bunun yanında yine Rus erkeklerinin alkolik olduklarına yönelik bir önyargı da yaygın bir şekilde dünya çapında kabul görmüş durumda.

19. KGB ve Rus Mafyası

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397953Ruslar hakkında en çok dillendirilen başka şeylere de bakacak olursak KGB ve Rus Mafyasını da sayabiliriz. Özellikle Hollywood filmlerinin bir çok kez değindiği unsurlar olan Rus istihbaratı ve Rus örgütleri bize Rusların “kötü adam” olduğuna yönelik önyargılar aşılamıştır. Hele ki Rocky’nin patakladığı Ivan Drago olayına hiç girmemek lazım iyiden iyiye soğuk savaşa bağlanmayalım buradan

20. Son tahlilde güzel insanlar

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397999Sebebimiz her ne olursa olsun seviyoruz aslında Rusları. Anadolu insanıyla bir çok benzerlikler taşıdıklarını sosyal medyada çıkan fotoğraflarından görebiliyoruz. Elbette ki bizden çok farklı bir noktadalar ancak, sanki bir muhabbet kurabilsek çok iyi anlaşacağız izlenimini yaratmıyorlar değil.

Bonus: Putin

Kim bu Ruslar? Sorusunu aklımıza getiren 20 ibretlik görsel fft16 mf2397954Şu sıralar Kırım ve Ukrayna üzerinden yürüttüğü planlarıyla sıklıkla gündemimizde olan Rusya başkanı Putin, dünyanın önemli aktörlerinin başında geliyor. Her yaptığı, her giydiği, her söylediği olay olan Putin’in ülkesinde seveni de sevmeyeni de vardır elbet. Şahsen tanımıyoruz ancak dünya siyasetinde yetkili bir ağabeye benzediği kesin…

kaynak: http://www.radikal.com.tr/