Klitorisle ilgili ilginç bilgiler ve cinsel sağlık

Cinsellikle ilgili kulaktan duyma bilgilerle sınırlı olan konular, her geçen gün cinsellik alanında yapılan araştırmaların artmasıyla farklı boyutlar kazanıyor. Günümüzde yanlış bilgilendirmeler nedeniyle kendi cinsel organıyla ilgili detayları bilmeyen ya da yanlış bilgi sahibi pek çok kişi bulunuyor.

Kadınların cinsel mutluluğunu sağlayan ve tek amacı kadının cinsellikten zevk alması olan klitoris de, hakkında çok farklı görüşlerin olduğu ve işleviyle ilgili farklı söylentilerin dolaştığı bir üreme sistemi organı.

Bu yazımızda, klitorisin işlevi, anatomisi ve klitorisle ilgili doğru bilinen yanlışları sizlerle paylaşacağız.

Klitoris, vücutta sinirlerin en yoğun olarak bulunduğu bölgedir

clitoris  Klitorisle ilgili ilginç bilgiler ve cinsel sağlık clitorisKlitoris, insan vücudunda sinirlerin en yoğun olarak bulunduğu bölge. Bu nedenle uyarıldığında bir çok kadında zevk duygusu uyandırıyor. Bazı kadınlarda klitorisin çok fazla uyarılması ise acı ve rahatsızlık yaratabiliyor. Böyle durumlarda ise klitorisin çevresindeki bölgelerin uyarılması, cinsel haz için yeterli olabiliyor.

 Klitorisin tek işlevi cinsel hazzı sağlamaktır

Klitorisin tek ve en önemli işlevi, kadınlarda cinsel hazzı sağlamak. Erkeklerde ve kadınlarda işlevi yalnızca cinsel haz sağlamak olan başka bir organ bulunmuyor.

Org*zm merkezi olarak klitoris

Cinsellik üzerine yapılan araştırmalar, kadınlarda farklı cinsel bölgelerin uyarılmasıyla meydana gelen çok farklı org*zm çeşidi olduğundan bahsediyor. Klitoral org*zm, vaj*nal org*zm, G-spot org*zmı bunlardan birkaçı. Ancak bazı araştırmalar, yaşanan tüm org*zmlarda klitorisin direkt ya da dolaylı olarak uyarılması nedeniyle cinsel haz alındığını söylüyor.

Ön sevişme aşamasında yalnızca klitorisin uyarılmasıyla org*zm yaşanabiliyor. İlişki sırasında ise yaşanan sürtünmeden dolayı klitoris istemsiz şekilde uyarılıyor ve bu uyarılma, genelde vaj*nal org*zm ya da G-spot org*zmı olarak tanımlanıyor. Kadınların bir çoğu, en çok zevk aldıkları pozisyonun partnerlerinin üstünde oldukları anlarda olduğunu söylüyor. Bunun sebebi, bu pozisyondayken klitorisin partnerin vücuduna değmesiyle uyarılması olarak açıklanıyor.

Bu konuyla ilgili ortaya atılan bir başka ilginç teori de, vaj*nal org*zmı daha sık ve yoğun yaşayan kadınların klitorislerinin bulunduğu bölgenin vaj*naya daha yakın oluşu. Wallen ve Llloyd’un Hormones and Behavior isimli bilimsel dergide yayınlanan makaleleri, vaj*nal org*zm olarak adlandırılan org*zmın aslında klitorisin dolaylı olarak uyarılmasıyla ortaya çıktığı görüşünü destekliyor.

Aynı şekilde G-spot’ın uyarılması sırasında da klitorisle dolaylı olarak etkileşime geçildiği için yaşanan org*zmın klitoral org*zmla da bağlantılı olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak, vaj*na olarak adlandırılan bölgenin vulva ve klitoris gibi kısımları da kapsadığını ve tüm org*zm çeşitlerinin klitorisin uyarılmasıyla gerçekleşen vaj*nal org*zmlar olduğunu söyleyebiliriz.

Klitorisin org*zmın en önemli tetikleyicilerinden olması, kadınların partnerli ya da partnersiz şekilde cinsellikten zevk almalarını sağlıyor. Bu nedenle kadında klitorisin uyarılması, cinsel hazzın yoğun olarak yaşanabilmesi için oldukça önemli.

Klitorisle ilgili verdiğimiz tüm bu bilgilerden daha da önemlisi, kişinin kendi cinsel organlarının, bu organların işlevlerinin ve neden hoşlanıp neden hoşlanmadığının bilincinde olması. Hem kadınlarda, hem erkeklerde cinsel mutluluğa ulaşmak bireysel farklılıklar barındırıyor. Bu nedenle her şeyden daha önemlisi, partnerinizle doğru iletişim kurabildiğinizden, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyleri onunla paylaşabildiğinizden emin olmanız.

Kaynak: http://www.uplifers.com/