Köpek salyasının inanılmaz faydası

Köpeklerin sevdiklerini yalaması örneğin anne köpeğin yavrularını veya sahiplerini yalaması gibi köpeklerin sevdiklerini yalaması  sevgilerinin ve korumaya çalıştıklarının bir göstergesidir.

Ancak bazı insanlar yalanmaktan hoşlanmaz ve köpek salyasının hijyenik olmadığına inanırlar. Ne var ki, antibakteriyel maddeler içerdiğinden, sağlıklı bir köpeğin salyası zararsız  olup  iyileştirici özelliğe sahiptir. Science Alaska Forum adlı bilim dergisinde, köpek salyasının zararlı E.Coli ve Streptococcus adlı bakterileri öldürdüğünü bulan Kalifornia Üniversitesi araştırmacılarının  1990 yılında yaptığı deneyi anlatan bir makale yayınlanmıştır.

Ayrıca, Royal London School Tıp ve Diş Hekimliği tarafından yapılan bir çalışma, insan tükürüğünün önemli miktarda, güçlü bir antibakteriyel madde olan nitrik okside dönüşebilen nitrit(NO2) içerdiğini ortaya koymuştur.

Yalama sonucu nitrik oksit miktarının hızlı bir şekilde arttığı,  yalanan yarada tükrük nitritten oluşan nitrik oksidin yaranın mikroplanmasını önlediği görülmüştür.

mitch  Köpek salyasının inanılmaz faydası mitch

Jack Russell Terrier cinsi Milo adında köpeğin sahibi  Mitch Bonham geçirdiği endüstriyel bir kaza sonrası ameliyat oldu ancak sinirleri travmatize olduğundan Sudeck Atrofisi olarak bilinen bir durum gelişti ve bacağı renksizleşti solmaya başladı.

Bonham’ın Doktoru, Bonham’a “Ayağında kangren başlıyor. Kesmemiz gerek. Yoksa tüm bacağını kaybedebilirsin” dedi. Bonham’ın Jack Russell cinsi köpeği Milo, sahibinde ters bir şeylerin olduğunun farkındaydı. Köpek her gün düzenli olarak sahibinin ayağını yalamaya başladı. Aradan birkaç hafta geçti. Bonham tekrar doktora gittiğinde ayağı iyileşmişti. Doktoru, “Köpeğinizin ayağınızı yalaması sinirleri uyarmış böylece yaralı bölgeye daha çok oksijen gitmiş. Bu sayede iyileşmişsiniz” dedi. Köpekler kendi yaralarını da yalayarak iyileştiriyor.

Milo içgüdüsel olarak çürük kokusu neredeyse dayanılmaz olsa bile solan morarmış ayağı hiç çekinmeden yalayarak sahibinin sevdiği kişinin ayağını kurtarmış, ve böylece sahibini ne kadar önemsediğini ve ne kadar sevdiğini göstermiştir.

Belkide salyanın bu yukarıdaki belirtilen özelliğinden dolayı Anadolu’da Arpacık (it dirsaaa) tedavisi için gözü köpeğe yalatıyorlar.

Kaynak: http://www.hayvanbakicisi.com/