Küfretmiycem valla etmiycem.. Tekirdağlı Romanlar ‘Cinsel İstismar’ Yasa Tasarısına Destek Verdi

Tekirdağ’da Roman kadınlar ‘cinsel istismar’ yasa teklifine destek verdi. Yasanın ‘tecavüz yasası’ olarak algılanmasına tepki gösteren kadınların, “küçük yaşta evlendikleri için eşlerinin cezaevinde olduğunu” belirterek, “Bizim kocalarımız tecavüzcü değildir” dediği belirtildi.

Kamuoyunda tartışılan ‘cinsel istismar’ yasa teklifine Tekirdağ’da yaşayan Romanlardan destek geldi. Süleymanpaşa ilçesine bağlı Aydoğdu Mahallesi’nde oturan ve küçük yaşta evlilik yapan Romanlar, Tuğlalı parkta bir araya gelerek yasaya destek verdi.

Romanların küçük yaşta evlendiği için ‘cinsel istismar’ suçlamasıyla tutuklandığını anlatan Tekirdağ Roman Kültürünü ve Müzisyenleri Yaşatma Derneği Başkanı Ümit Satılmış, “yasanın çıkması halinde bir çok mağdurun faydalanacağını” söyledi.

Satılmış, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yasanın çıkacak olması gerçekten bizi sevindirdi. Ama bunu yanlış algılamamak lazım. Bizim cezaevinde evli olan erkeklerimiz var. Dışarıda ise kadınlar ve çocuklarımız mağdur durumdalar. Ancak bizim cezaevinde bulunan erkeklerimiz tecavüzcü değillerdir. Hepsi eşlerine nikah kıymış ve severek evlenmişlerdir.

Bizim mahallemizde 16 bin Roman var ve bunlardan yaklaşık 500 aile mağdur durumdadır. Tecavüzcülere biz de karşıyız. Bütün Türkiye bilsin ki bu yasa tecavüzcülere çıkan bir yasa değil. Bu yasa eşleri ile nikahlı olan ve erkekleri cezaevinde olan kadınları ise dışarıda mağdur olan kimseler için çıkartılan bir yasadır.”

Parkta toplanan çoğunluğu kadın olan Romanlar, ellerindeki nikah cüzdanlarını havaya kaldırarak eşlerinin cezaevinden çıkmasını istedi.

Kadınlar açıklamalarının ardından Tekirdağ Roman Kültürünü ve Müzisyenleri Yaşatma Derneği Başkanı Ümit Satılmış’ın çaldığı ‘İlle de Roman olsun’ şarkısı eşliğinde yasaya destek verdi.

Kaynak: DHA-Ruhan Yalçın