Kültür seviyemiz; Ayakkabı çıkarıp bağdaş kuran bürokrat Kültür Müdürlüğü’ne yeniden atandı

Dokuz yıl önce Paris’te düzenlenen Mevlana etkinliklerinde topuklarına bastığı ayakkabılarını çıkarıp, koltuğa bağdaş kurarak sema gösterisini izlemesiyle gündeme gelen Abdüssettar Yarar, yeniden Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne atandı.

Başbakanlık ile bazı bakanlıklara ilişkin atama ve görevden alma kararları dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Dokuz yıl önce Paris’te düzenlenen Mevlana etkinliklerinde topuklarına bastığı ayakkabılarını çıkarıp, koltuğa bağdaş kurarak sema gösterisini izlemesiyle gündeme gelen Abdüssettar Yarar, yeniden Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne atandı.

Hürriyet‘ten Umut Erdem‘in haberine göre, Yarar’ın bu davranışı etkinliğe katılanlarca eleştirilmiş, yurt içinde ve yurt dışında haber olmuştu.

Etkinliklere dönemin Devlet Bakanı Mehmet Aydın, UNESCO Büyükelçisi Ali Tuygan, Afganistan Kültür Bakanı Abdülkerim Huram, İran Bilim Teknoloji, Araştırma ve Kültür Bakanı Mehdi Zahed gibi isimlerle katılan Yarar’ın bu hareketi hem görevliler hem de davetliler tarafından yadırganmıştı.

O dönem de de Konya Kültür Müdürü olan Yarar, protokol sırasında olduğu için salon görevlileri tarafından uyarılamamıştı.

habersol.org