‘Taciz iddianamesini okusanız kusarsınız… 74 çocuk!’

Adıyaman’da çocukların cinsel istismara uğramasına ilişkin bir açıklama yapan CHP’li Barış Yarkadaş, “Emin olun, bir parça vicdanı olan o iddianameyi okuduğunda kusar arkadaşlar kusar… Ne yazık ki; bunu söylemek zorundayım. Çocuklara yapılan muameleleri gördüğünüzde emin olun kusarsınız” dedi.

Adıyaman’da yaşanan cinsel istismara ilişkin açıklamalarda bulunan CHP’li vekil Barış Yarkadaş, ”Sayın Bakan, çok değil, daha yirmi gün önce, sizin sorumluluğunuzda olan okullarda, Adıyaman’ın merkezinde, Gerger ilçesinde, Adıyaman Bir Aralık Orta Okulu’nda, 15 Temmuz Şehitler Lisesi ve Adıyaman Gerger İmam-hatip Lisesi’nde tam 74 çocuk 14 kamu görevlisi tarafından tacize uğradı.

Cumhuriyet Halk Partisinin ısrarlı çabaları sonucu 13 kamu görevlisi açığa alındı, bir müstahdem tutuklandı. Bu çocuklar, yasak olmasına rağmen müstahdemle aynı yatakhanede yatırıldı. Bu çocuklar, bazı öğretmenlerin tacizine maruz kaldı ve hiçbirine biz bu konuyu gündeme getirene kadar psikolojik bir destek verilmedi” dedi.

Gerçekgündem’in haberine göre, Yarkadaş, çocukların taciz edilmesine ilişkin iddianameyi okuduğunu belirttikten sonra, genel kurul sıralarına dönerek şöyle seslendi:

“Bu ülkenin çocukları okulda tacize uğrar, yurtlarda tacize uğrar, müstahdemle aynı yatakhanede yatırılmak zorunda bırakılır… Ve burada anlatamayacağım, bakın, altını çizerek söylüyorum; anlatamayacağım muamelelere maruz kalırlar. Bir gazeteci olarak Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki iddianameye ulaştım.

Emin olun, bir parça vicdanı olan o iddianameyi okuduğunda kusar arkadaşlar kusar… Ne yazık ki; bunu söylemek zorundayım. Çocuklara yapılan muameleleri gördüğünüzde emin olun kusarsınız. Biraz sonra Sayın Bakan bunların iddia olduğunu söyleyip geçiştirecek ve ne oluyorsa o çocuklara olacak.”

kaynak: http://haber.sol.org.tr/