Lise öğrencisi yeni bir gezegen keşfetti

Lise öğrencisi yeni bir gezegen keşfetti

15 yaşındayken ne başarmıştınız? Muhtemelen lise öğrencisi İngiliz Tom Wagg‘den fazlasını değil.  Wagg, İngiltere’deki Keele Üniversitesi‘nde katıldığı bir kursta yepyeni bir gaz devi gezegen keşfetti.

tom-wagg-15-year-old-student Lise öğrencisi yeni Lise öğrencisi yeni bir gezegen keşfetti tom wagg 15 year old student
Tom Wagg

Gözü kara astronom ötegezegenini 2 yıl önce keşfetmişti ve bu keşif şimdi yepyeni bir yabancı dünya olarak doğrulandı. WASP- 142b olarak adlandırılan gezegen, Dünya’dan yaklaşık bin ışık yılı uzaklıkta. Gezegen neredeyse Jupiter ile aynı boyutta ve onun yıldızlarına öyle yakın ki iki gün gibi bir sürede yörüngesini tamamlayabiliyor. Yani, maalesef yakın bir zamanda orayı ziyaret edemeyeceğiz.

Lise öğrencisi yeni Lise öğrencisi yeni Lise öğrencisi yeni  Lise öğrencisi yeni Lise öğrencisi yeni bir gezegen keşfetti Hubble Reveals Variation Between Hot Extrasolar Planet Atmospheres
Space‘e göre; WASP- 142b, gezegenlerin yıldızların önünden geçmesiyle ortaya çıkan yıldız parlaklığındaki eğimleri araştıran WASP (Geniş Açılı Gezegen Araştırması) tarafından toplanan verilerin analiz edilmesiyle tespit edildi. Bu, NASA’nın Kepler Uzay Aracı‘nın yaptığı çalışmalara benzer ve binlerce gezegenin keşfini sağladı.

Gezegeninin resmi kabulünden sonra Wagg (17), gezegeni keşfetme konusunda “son derece heyecanlı” olduğunu dile getirdi. Üniversite’ye başladığında fizik okumayı planlıyor. Bizler de, astronomide bir ufaklığın olmasının çok da kötü bir fikir olmadığını düşünüyoruz.

Kaynak: https://gaiadergi.com/lise-ogrencisi-yeni-bir-gezegen-kesfetti/