Masanın Üzerinde Yatan Kömürleşmiş Bir Kozmonot Bedeni

Rus basınında çıkan haberlere dayanılarak hazırlanan bir kitaba göre kozmonot Vladimir Komarov’un uzaydan dönüşünde “öfkeden ağlayarak” Dünya’ya çarptığı ve öldüğü öne sürülüyor. 

Uzayda bir kozmonot var, dünyanın yörüngesinde tur atarken bir daha asla yeryüzüne dönemeyeceğini biliyor. Kozmonot telefonda zamanın Sovyetler Birliği başbakanı Aleksei Kosigin ile konuşuyor. Kosigin ağlıyor, çünkü o da kozmonotun öleceğini biliyor.

vladimir-komarov-portrait  Masanın Üzerinde Yatan Kömürleşmiş Bir Kozmonot Bedeni vladimir komarov portraitUzay aracı kalitesiz bir şekilde yapılmış ve yakıtı bitmek üzere. Paraşütleri de hala hiç kimsenin bilmediği nedenlerden ötürü açılmayacak. Adı Vladimir Komarov olan kozmonot son süratle yeryüzüne çarpmak üzere. Çarpışmayla birlikte vücudu bir anda eriyecek. Komarov kaçınımaz sona doğru hızla giderken, ABD’nin Türkiye’deki dinleme istasyonu kozmonotun öfkeyle karşık çığlıklarını duyuyor. Komarov, “kendisini kötü yapılmış uzay aracına bindirenlere lanet yağdırıyor.”

vladimir-komarov-portrait2  Masanın Üzerinde Yatan Kömürleşmiş Bir Kozmonot Bedeni vladimir komarov portrait2

1967 yılında ölen bir Rus kozmonotla ilgili bu olağanüstü ayrıntı, Amerikalı yazarlar Jamie Doran ve Piers Brozny’nin  yayımlanan “Starman” adlı kitabında yer alıyor. Yazarlar bu hikayeyi KGB görevlilerinin açıklamalarına ve Pravda’da çıkan bazı haberlere dayandırıyor

“Starman” kitabı iki kozmonot Vladimir Kamarov ve Sovyetlerin kahramanı, uzaya giden ilk insan olan Yuri Gagarin’in arasındaki dostluğu anlatıyor. Bu iki adam çok yakın iki dost olup, sosyal yaşamlarından, avcılığa ve içki alemlerine dek hemen her yere birlikte gitmişler.

1967 yılında her ikisi de dünya yörüngesinde dolaşma misyonuyla görevlendirildiler. Ama her ikisi de uzay kapsülünün uçmak için güvenli olmadığını biliyordu. Komarov arkadaşlarına muhtemelen öleceğini bildiğini söylüyordu. Ama  buna karşın geri adım atmadı. Çünkü kendisi gitmediği takdirde Gagarin gönderilecekti ve çok sevdiği arkadaşının ölmesini istemiyordu.

Fırlatma günü gelmişti. Rus gazeteci Yaroslav Golovanov’un haberine göre , 23 Nisan, 1967’de Gagarin fırlatma alanına girdi ve ısrarla kendisine uzay kıyafetinin giyidirilmesini istedi. Ama herkes uzaya gidecek kozmonotun Gagarin’in değil Komarov olduğunu biliyordu. Gazeteci Golovanov bu olayı “ani bir kapris” olarak niteledi. Ama başka bazı gözlemciler Gagarin’in aslında son anda zor kullanarak da olsa arkadaşını kutarmaya çalıştığı görüşündeydiler. Ve Soyuz uzay aracı ile birlikte dünyadan ayrıldı.

Soyuz dünyanın yörüngesinde uçmaya başlar başlamaz arızalar da başladı. Önce antenler açılmadı. Güç kaybı meydana geldi. Navigasyon zorlaşmıştı. Bunun üzerinde bir sonraki gün yapılması planlanan bir başka fırlatma iptal edildi. Komarov’un sağ salim dünyaya dönüş şansı hızla azalıyordu.

Tüm bunlar olup biterken, ABD istihbaratı dinlemedeydi. ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı, İstanbul yakınlarında bir hava üssünden Rusya’yı dinliyordu. Amerikalılar birşeylerin ters gittiğini fark ettiler ama tam olarak neler konuşulduğunu anlayamıyorlardı. Kitapta adı Perry Fellwock olarak geçen bir isthbarat uzmanının anlattıklarına göre, Komarov yerdeki kontrol yetkililerine ölmek üzere olduğunu bildiğini söyledi. Fellwock olayı şu sözlerle anlatıyor: “Sovyet başbakan Aleksei Kosigin video telefonla Komarov’u aradı ve ona bir kahraman olduğunu söyledi. Komarov’un karısı da o anda oradaydı ve kocasına çocuklarına ne söyleyemesini istediğini sordu. Kosigin ise ağlıyordu.”

akozmonot  Masanın Üzerinde Yatan Kömürleşmiş Bir Kozmonot Bedeni akozmonot 1

Kapsül düşmeye devam etti ve paraşütler açılmadı. Kitapta Amerikan istihbaratının ölüme doğu hızla giderken Komarov’un öfkeyle karşık çığlıklarının yakalanıp kaydedildiği de belirtildi

Kaynak: http://www.cnnturk.com/2011/bilim.teknoloji/bilim/04/07/bir.kozmonotun.yanarak.olumu/612515.0/index.html