Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı: F Harfi Alfabeden Çıkartılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasıyla, terörle mücadele kapsamında 2016-2017 öğretim yılının ikinci yarısından geçerli olmak üzere ‘F’ harfinin alfabeden çıkartılacağı bildirildi.

Tüm Kitaplarda Temizlik Yapılacak

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Müsteşar Yardımcısı Fatmagül Özel “Şu an kitap taramalarımız devam ediyor, tahmin ediyorum bir iki ay içinde sonuçlanmış olur. Yürüttüğümüz çalışmalarda çok büyük bir problem yaşamayacağımızı gördük, zaten bu harfimiz pek çok kitapta yer almıyormuş. Eğer varsa da sorun değil, zaten iki ay sonra bu harfi tüm kitaplarımızdan temizlemiş olacağız. İkinci yarıyıldan itibaren yabancı dil ‘Fransızca’ dersini seçmeli yapıyoruz, bu dersi seçenleri de tutuklayıp hapse koymak gibi bir düşüncemiz var. Şu an yaşadığımız en büyük sıkıntıysa Fizik dersiyle ilgili. Adını uzmanlarımızın önerilerine göre Büzük ya da Kazık olarak değiştireceğiz. Felsefe dersini ise toptan kaldırıyoruz” dedi.

Alfabe 28 Harfe Düşecek

Çalışmanın tamamlanmasının ardından alfabenin 29 harften 28’e düşeceğini belirten Fatmagül Özel “F harfinin kaldırılmasına ilişkin KHK’nın yayınlanmasının ardından adında “F” olanlar artık bu harfi kullanamayacak, mesela benim adım da Atmagül olarak değişecek. Aradaki f’ler ise çok vurgulanmadan, yani f’ler mümkün olduğunca yutularak söylenecek. İnşallah üç beş yıl içinde bu harfi tüm eğitim camiamıza unutturmuş olacağız. Herhangi bir gerekçeyle bu harfi kullanmaya devam eden öğrencilerimiz olursa, bu arkadaşlar da artık cezasına katlanacaklar. Gerekirse alakaya yatırıp, ena halde döveceğiz” dedi.

17-25 Aralıktan Sonra F Klavye Kullanan Öğretmenler Meslekten İhraç Edilecek

17-25 Aralık sürecinde paralel yapının devletle ilgili darbe planlarının iyice açığa çıktığını söyleyen Fatmagül Özel “Bu tarihe kadar F klavye kullananları bir şekilde affedeceğiz ancak bu tarihten sonra, yani neredeyse ısrarcı bir tavırla F klavye kullanmaya devam eden öğretmenler hakkında işlem yapılacak. Bu türden terörist yaklaşımlara kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek. Elinde F klavyeli bilgisayar olan öğretmenlerimize de çağrıda bulunuyorum, hemen bilgisayarlarını bize teslim etsinler. Bu bilgisayarlar kırılacak ve yerine yenisi verilmeyecek. Bu arkadaşlarla güven ilişkimiz yeniden kurulana kadar okuldaki temizlik ve sulama faaliyetlerinde bize yardımcı olacaklar“ dedi.

Öğrenciler Uygulamayı Olumlu Karşıladı

Yapılan çalışmalarda öğrencilerin yeni uygulamayı son derece olumlu karşıladıklarını söyleyen Özel “Hatta pek çok öğrencimiz harflerde f’den sonrası, rakamlarda da 10’dan sonrası komple kalksın diye bizden talepte bulundular. Talepte bulunan öğrencilerimizi yakından incelediğimizde zaten çoğunun bunlara ihtiyacı olmadığını tespit ettik, el işaretleriyle dertlerini gayet güzel anlatabiliyorlar. Dolayısıyla ilerleyen öğretim yıllarında bu uygulamaların devamı da gelebilir. Mesela ben küçüklüğümden beri ‘p’ harfine ısınamadım. Yani neden olmasın ki?” dedi.

kaynak: https://kaparoz.com/