“Mükemmel vücutlar” dünyasındaki gerçeklerle yüzleşmeye hazır mısınız?

Her gün önünden geçtiğimiz mağazaların camekanlarının ardında gördüğümüz, mükemmel kıyafetleri taşıyan mükemmel bedenler… Televizyonlarda, moda şovlarında boy gösteren; her biri birbirinden zayıf ve uzun kusursuz vücutlar

Moda dünyasındaki insanların ne kadar gerçek ya da ne kadar içimizden olduklarını daha önce hiç sorgulamış mıydınız? Her gün önünden geçtiğiniz ya da alışveriş yaptığınız mağazalarda gördüğünüz cansız mankenlerin vücutlarına sahip kaç insan var hayatınızda?

İçinde yaşadığımız tüketim toplumu, özellikle moda dünyası, farklılıkları ve engelliliği ne yazık ki görmezden geliyor. Birazdan izleyeceğiniz video, engelli ve farklı olan insanlara dikkat çekmek amacıyla hazırlanmış olan bir projenin sürecini anlatıyor.

Yapılan projede, moda tasarımcılarının ve kıyafet üreticilerinin giyim ürünlerini oluştururken hiç bir zaman dikkate almadığı, ancak sıfır beden mankenlerden daha fazla hayatımızın içinde olan engelli insanların ölçülerinde cansız mankenler hazırlanıyor. Sonrasında ise vitrinlerdeki klasik modellerle özel dizayn edilmiş olan cansız mankenler yer değiştiriyor. Videoyu izlediğinizde bu konudaki farkındalığınızın ne kadar az olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.

İşte moda dünyasının gerçekliğe attığı küçük bir adımın yarattığı büyük değişim;

Psikolojik Danışmanlık Merkezleri