Normalde Mutlu Eden Aktivitelerin Hiçbirinden Zevk Alamama Durumu: Anhedoni

Normalde zevk alınan durumlardan zevk alamama, yaşam zevkinin kaybolması hali. Haz yitimi olarak da bilinen rahatsızlık depresyonlarda sık sık yaşanır.

Olağan ve zevk veren tüm etkinliklerden el çekme ve ilgi kaybı, hayattan zevk alamama, sıklıkla depresyonla ilgilidir.

Mdma, metamfetamin gibi sentetik tabir edilen uyarıcı/uyuşturucu madde kullanımı sonucunda da ortaya çıkabilen durum, after effect. sebebini de basit olarak şöyle açıklayabiliriz; mdma, serotonin salgılanmasını sağlar ve bu da kullanıcıyı normal koşullarda asla olamayacağı kadar mutlu eder. Bu seviyeyi gören kullanıcı maddenin etkisi geçtikten sonra normal yaşamında da o mutluluk seviyesini ister ama bu imkansız olduğu için günlük yaşama karşı isteksizlik başlar. Hemen düşüşten sonra psikozla birlikte gelen bu anhedoni durumu geçicidir; ancak bağımlı duruma gelen kullanıcı için mevzubahis isteksizlik, hevessizlik hali uzun süreli olur ve depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.

11-768x426  Normalde Mutlu Eden Aktivitelerin Hiçbirinden Zevk Alamama Durumu: Anhedoni 11

Psikolojide, geçmişte istekle, zevkle yapılan şeylere karşı genel bir isteksizlik hali olarak geçer. Bu şeylere karşı, ki bu şeyler hayatı oluşturduğundan, doğal olarak hayattan zevk almama olarak devam eder.*

Kişinin daha önce zevk aldığı etkinliklerden zevk almaması durumudur.. Depresyonla moral bozukluğunu ayırdığı için önemlidir.. Anhedoni bir depresyon belirtisidir, hastalar kendini anlatırken “hiçbir şey yapmak istemiyorum” dediklerinde aslında bunu kastederler, tanı için de çok belirgin bir ölçüttür.

3-11-768x512  Normalde Mutlu Eden Aktivitelerin Hiçbirinden Zevk Alamama Durumu: Anhedoni 3 11Fiziksel ve sosyal olmak üzere 2 türü vardır. Fiziksel anhedoni, yeme-içme-seks isteğinin ve aktivitesinin azalması, sosyal anhedoni ise dış dünyaya ilginin azalmasıdır. Şizofrenlerde sosyal anhedoni daha sık görülür.

 

depresyon-nedir2-600x381  Normalde Mutlu Eden Aktivitelerin Hiçbirinden Zevk Alamama Durumu: Anhedoni depresyon nedir2Anhedonia ismiyle de karsimiza cikar. Sıkıntılı bir sureci atlattiktan sonra yogun sekilde alinan mutlulugun kaldirilamamasi seklinde vuku olur. Mutlulugun cok da uzak olmadigi fark edildir, ve fakat boyle bir olasiliga hazirlikli olunmadigi icin tirsilir, fiziki tepki ortaya cikar.

kaynak: http://www.aylakkarga.com/