Okurken boğazım düğümlendi. 7 Yaşındaki Marshall’ın Hastalığına Yenik Düşmeden Önce Bıraktığı Göz Dolduran Mektup

7 yaşında hayatını nadir görülen bir sinir sistemi hastalığı yüzünden kaybeden Marshall Clark, bu dünyaya veda etmeden hemen önce bir mektup yazdı. Marshall 3 yıl boyunca bu hastalıkla savaşmış, görme, duyma ve iletişim kurma yetisini kaybetmişti. Ama mektubunda da dediği gibi o ‘artık cennette, kaydıraklardan kayıyor, yeniden yemek yiyebiliyor, koşabiliyor…’ Sizler için The Lad Bible’dan derledik.

7 yaşındaki Marshall Clark, batten hastalığı diye adlandırılan ve çok nadir görülen bir sinir sistemi hastalığıyla mücadele ediyordu.

7yas  Okurken boğazım düğümlendi. 7 Yaşındaki Marshall'ın Hastalığına Yenik Düşmeden Önce Bıraktığı Göz Dolduran Mektup 7yas 1

İngiltere’nin Devon kentinde yaşayan ve 8. doğum gününe yalnızca bir kaç gün kala hastalığa yenik düşen Marshall’ın göz dolduran mektubunu ise anneannesi Elsie onun gözlerinden yazmıştı ve kendi blog’unda yayınladı.

Elsie torununun mektubunu şu notla birlikte paylaştı, “O şimdi cennette. Bu onun cehennemiydi ama artık özgür.”

Mektupta da Marshall anneannesinin ona söylediklerinden bahsediyor; “Her şey yolunda çünkü, anneannem bana cennetle ilgili her şeyi ve oraya gittiğimde yapabileceğim bütün harika şeyleri anlattı,” diyor.

Marshall’ın teşhisi Eylül 2013’te konmuştu. Hastalık o kadar nadir görülüyor ki İngiltere’de bu hastalıkla yaşayan 24 çocuktan biri oldu.

e2419f5b5e84  Okurken boğazım düğümlendi. 7 Yaşındaki Marshall'ın Hastalığına Yenik Düşmeden Önce Bıraktığı Göz Dolduran Mektup e2419f5b5e84

Geceleri kabuslar görüyor, kontrolden çıkan nöbetler geçiriyor ve bu yüzden de artık kendi yemeğini kendi yiyemiyordu. Durumu gittikçe kötüleşen çocuğa bakan ve aynı zamanda hemşire olan anneanne Elsie ise Marshall’ın bazı günler 40 kez bayılıp yere düşüyordu.

Ama anneannesi Marshall’ın bütün bunlara rağmen asla ağlamadığını, şikayet etmediğini ve asla vazgeçmediğini söylüyor.

Onun kararlılığı ve bütün süreç boyunca mutluluğu beni hayran bıraktı. Yürüme yeteneğini kaybettiğinde emeklemeyi öğrendi. Çatal bıçak kullanması imkansız hale gelince, iki çatal kullanarak her seferinde bir lokma yedi. Yatalak kaldığı, hareket edemeyip konuşamadığı zamanlarda bile, gülümsemeye devam etti.

Elsie torunu Marshall’ı ‘cesur, küçük bir çocuk’ olarak anlatıyor. ‘Marshall herşeyi sakinlikle karşıladı,’ diyor.

c96123be7962a  Okurken boğazım düğümlendi. 7 Yaşındaki Marshall'ın Hastalığına Yenik Düşmeden Önce Bıraktığı Göz Dolduran Mektup c96123be7962a

“Ne zaman bir yetisini kaybetse, normal hayatına devam ediyordu. Batten hastalığı çok korkunç bir durum, çok zorlu bir yolculuk oldu ama o çok, çok cesurdu. Marshal teşhis konduktan sonraki 18 ay içinde her şeyini kaybetti ama her şeyi kabul eder gibi görünüyordu. Hiç ağlamadı.”

“Günde 40 kez yere düşerdi, bu yüzden bir kask takıyordu ama her seferinde tekrar ayağa kalkardı. Hiç şikayet etmedi ya da sinirlenmedi.”

aacapture1  Okurken boğazım düğümlendi. 7 Yaşındaki Marshall'ın Hastalığına Yenik Düşmeden Önce Bıraktığı Göz Dolduran Mektup capture1 26

Marshall 3 yıl boyunca bu hastalıkla savaştıktan sonra, geçtiğimiz hafta anneannesinin kollarında huzurlu bir şekilde hayata gözlerini yumdu.

eeuaecapture2  Okurken boğazım düğümlendi. 7 Yaşındaki Marshall'ın Hastalığına Yenik Düşmeden Önce Bıraktığı Göz Dolduran Mektup capture2 5

Oyuncak Hikayesi ve Örümcek Adam’ın büyük bir hayranı olan Marshall’ın cenazesi 8 Kasım günü, yani doğum gününde süper kahraman temalı olarak gerçekleştirildi.

c343apture3  Okurken boğazım düğümlendi. 7 Yaşındaki Marshall'ın Hastalığına Yenik Düşmeden Önce Bıraktığı Göz Dolduran Mektup capture3 2

Annesi Lara ile birlikte…

Marshall’ın arkadaşlarına ve yakınlarına bıraktığı mektup ise şöyle…

a9840e2f7a  Okurken boğazım düğümlendi. 7 Yaşındaki Marshall'ın Hastalığına Yenik Düşmeden Önce Bıraktığı Göz Dolduran Mektup a9840e2f7a

“Sevgili Arkadaşlarım,

Bu benim buradaki son mesajım olacak çünkü siz bunu okurken ben cennette olacağım. Ama her şey yolunda çünkü anneannem bana oraya gittiğimde yapabileceğim bütün harika şeyleri anlattı. Orada bir sürü kaydırak olacak. Çilekler, kekler… Ben yine yiyebileceğim, koşabileceğim ve video izleyebileceğim. Bu kadar çok sevdiğim insanları özlerim diye endişeleniyordum ve üzüleceğimi düşünüyordum ama anneannem bana dedi ki insanların bana olan sevgisi o kadar güçlüymüş ki benimle birlikte orada olacakmış. Anneannem benim gelmiş geçmiş en cesur çocuk olduğumu söylüyor. Batten hastalığı benim iPad’imi kullanmama ya da yemek yememe ya da oyun oynamama engel olduğunda ben gülümsemeye devam ettim. Sürekli yere düşüp durduğumda ya da yemek yiyemediğimde göbeğime bir tüple yemek koymak zorunda kalındığında hiç ağlamadım. Anneannem diyor ki bana olan her şeyi kabul ettim ve kahkaha atabildiğim sürece kahkaha atmaya devam ettim.

Ve artık hareket edemediğim, konuşamadığım ve göremediğimde anneannemin bana arkadaşlarımın yazdığı mesajları okumasını dinlemeyi çok seviyordum. Benimle oldunuz, bana destek oldunuz ve beni sevdiniz ve ben size bütün kalbimle teşekkür etmek istiyorum. Artık çocukluğumu yaşamama izin vermeyen bir vücudun içinde tutsak olmadığım için mutlu olun. Şimdi yapmayı çok özlediğim bütün her şeyi yapmak için özgürüm. Hepinize çok çok çok sevgiler. Marshall.”

kaynak: http://www.theladbible.com/