Pisagor’un Açgözlüler İçin Tasarladığı İlginç Bardak

Pisagor’un Açgözlüler İçin Tasarladığı İlginç Bardak

Yunanlı filozof Pisagor’un 2 bin 500 yıl önceki buluşu olan Adalet kupasının anlamlı özelliği.

M.Ö. 580 – M.Ö. 500 tarihleri arasında yaşamış olan Sisamlı Pisagor, Yunan filozof ve matematikçidir. Ünlü düşünürün buluşu olan ilginç bardağın çok önemli ve anlamlı bir özelliği bulunmaktadır.

İSMİ NEDEN ADALET BARDAĞI

Adalet kupasını 2 bin 500 yıl önce icat eden düşünür ters Çan biçimindeki bu kupaya ilginç bir özellik katmıştır. Kupanın altı delik olmasına rağmen içindeki asla dökülmez. Ne zaman kupaya doldurulan içecek kupanın sınır çizgisini aşar, o zaman içindekiler son damlasına kadar akıp gider. Kupaya adalet kupası ismini veren filozof bu kupa ile şunu söylemek ister:

AÇGÖZLÜ KİŞİLERE UYARI

Düşünür Pisagor, bu buluşuyla “aza kanaat getirmeyen, çoğu bulamaz” sözünü belirtmek istemiş ve açgözlü kişilere uyarıda bulunmuştur. Ünlü düşünür bir başka mesajını da şu şekilde vermiştir:

“İnsan bazen yaşamın sundukları ile yetinmeyi bilmeli, zira daha fazlasını arzularken elindekiler de kayıp gidebilir…

pisagor2 Pisagor'un Açgözlüler İçin Pisagor'un Açgözlüler İçin Tasarladığı İlginç Bardak pisagor2pisagor3 Pisagor'un Açgözlüler İçin Pisagor'un Açgözlüler İçin Tasarladığı İlginç Bardak pisagor3Pisagor'un Açgözlüler İçin Pisagor'un Açgözlüler İçin Pisagor'un Açgözlüler İçin  Pisagor'un Açgözlüler İçin Pisagor'un Açgözlüler İçin Tasarladığı İlginç Bardak pisagor4