Rant uğruna katledilen kıyılara bir yenisi daha ekleniyor: Bostancı Sahili

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)‘nin hazırladığı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planıtadilatıyla birlikte, Kadıköy Bostancı Sahili ranta açılacak. 225 bin metrekarelik alanı kapsayacak planla Bostancı Sahili’ne; su sporları merkezi, kafeterya ve sosyal tesis inşasıyapılacak.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre, İBB tarafından, “rekreasyon alanı” olarak belirlenen alanın, 2 bin 110 metrekaresine su sporları merkezi, 1240 metrekaresine sosyal tesis, 775 metrekaresine kafeterya, 330 metrekaresine kumsal kafe, büfe, mescit ve bisiklet evi inşa edilecek.

bostanci-sahili-2  Rant uğruna katledilen kıyılara bir yenisi daha ekleniyor: Bostancı Sahili Bostanci sahili 2Bölgenin silueti değişecek

İBB Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, planla birlikte bölgenin siluetinin değişeceğini vurgulayarak, bölgenin, yakın dönem dolgu alanı olduğunu hatırlattı. Sağ, “Uygulamayı İBB yapacak, Kadıköylü yurttaşların haberi var mı? Yok, hani durak yaparken bile halka sorulacaktı?”diye sorarak tepkisini dile getirdi.

Her yer ücretli olsun istiyorlar

“Her yer ücretli olsun istiyorlar” diyen Sağ, sözlerini şöyle sonlandırdı:Sürekli para kazanma anlayışı hâkim, belki de denize dolgu yapılacak. Bu proje eğer Anadolu yakasında denize kıyısı olan Maltepe, Kartal, Pendik, Üsküdar gibi ilçelerde de uygulanırsa, her ilçede kafeterya, su sporları merkezi, sosyal tesis ve mescit adı altında yapılaşmaya gidilecek. Yani ortalama 7 bin metrekare olsa 40 bin metrekarede yapılaşma olacak.”

Denize dolgu yapılırsa…

Denizin doldurulması, kıyı ekosistemine büyük zararlar vererek, milyonlarca yılda oluşan kıyının, fiziki yapısının bozulmasına yol açar ve biyolojik açıdan tehdit oluşturur. Ayrıca, su canlılarının yaşam alanlarını yok edebilir. Kıyısal alanlar, denizlerin en verimli ve hassas noktalarıdır. Bu nedenle kıyısal alanların tahrip edilmesi değil, korunması gerekir. Ancak ne yazık ki rant peşinde koşan bu devlet sayesinde, ne yeşil kalacak ne de kıyı…

kaynak: https://gaiadergi.com/bostanci-sahili/