‘Sanat Güneşi’nin Bilinmeyen Dünyası: Polislere Göğüs Geren, İşte Benim Zeki Müren

Eşcinsel dijital yaşam dergisi GZone’un Zeki Müren özel sayısında, ‘sanat güneşi‘nin 70’li ve 80’li yıllardaki LGBTİ kültürüne katkıları ve ilk kez gün ışığına çıkacak bilgiler yer alıyor.

GZone’un #ZekiMürenGibiDiren etiketiyle duyurduğu yeni sayısında, Zeki Müren’in ‘bilinmeyen dünyası‘na da ışık tutuluyor.

Kaynak: YKY  ‘Sanat Güneşi’nin Bilinmeyen Dünyası: Polislere Göğüs Geren, İşte Benim Zeki Müren zeki muren2

Kaynak: YKY

Uzun yıllar Zeki Müren’le arkadaşlık eden, sohbetlerine katılan, 70’li ve 80’li yıllardaki LGBTİ camiasında yer alan isimlerden Tunç Kökkaya, Onur Özışık’a verdiği söyleşide Zeki Müren’in LGBTİ’lere nasıl ‘nefes aldırdığını‘ anlattı.

‘Özür dileriz paşam’

zeki muren  ‘Sanat Güneşi’nin Bilinmeyen Dünyası: Polislere Göğüs Geren, İşte Benim Zeki Müren zeki muren

Zeki Müren’in birçok şeyin yasaklı olduğu dönemlerde kendilerine çok büyük imkânlar sağladığını söyleyen Kökkaya şunları anlattı: “Gittiğimiz gey kulüpleri, eğlendiğimiz yerler polis tarafından basıldığı dönemlerde, “tü-kaka” ilan edildiğimiz zamanlarda Zeki Müren’in kurduğu kulübe de polisler baskın yapardı. Fakat Zeki Müren’i gördükten sonra “Özür dileriz paşam, rahatsız ettik” diyerek dışarı çıkarlardı. Ve bence onun bize sağladığı en büyük lükslerden biriydi polis baskılarından korunmak. Bu şekilde, kendimizi ifade ettiğimiz, sosyalleşebildiğimiz alanlar yarattı bizlere.”

aylakkarga-test_cuneyt-arkin-ve-zeki-muren-jpg_833016260_1428907620  ‘Sanat Güneşi’nin Bilinmeyen Dünyası: Polislere Göğüs Geren, İşte Benim Zeki Müren aylakkarga test cuneyt arkin ve zeki muren jpg 833016260 1428907620‘O olmayınca bu cennetler de yok oldu’

Zeki Müren’in zamanında Bodrum’da da LGBTİ’ler için özel barlar olduğunu vurgulayan Kökkaya, “Meryem Ana, Aralık Bar’a giderdi, biz de oralara giderdik. Hiç ötekileştirmeden, rahatça eğlenirdik. Zeki Müren, her gittiği yerdeki yaşayan LGBT’ler için onlara birer cennet yaratıyordu ki yaşamlarını rahatça sürdürebilsinler. E tabii o artık olmayınca bu cennetler de yok oldu” diye konuştu.

Sevdiğimi ilan etme hürriyetim yok

Derginin özel sayısında Zeki Müren’in eşcinsellik üzerine verdiği bazı demeçlerine de yer verildi:

– “Evet, platonik olarak tabii ki, ben bütün güzellikleri severim, kuşun da kadının da erkeğin de.”

– “Herkes gibi sevgilime sevdiğimi ilan etme hürriyetim yok.’’

– “Sanat alanında dünyanın ünlülerini tetkik ettim, yüzde sekseni hatta daha fazlası gey, demek ki iki ruh da taşınabiliyor. Ben buna hata demiyorum, ruh zenginliği diyorum. Hem kadın ruhunu hem erkek ruhunu taşıyıp da bunun rezilliğe dönüştürmemek, etrafı rahatsız etmeden, edebiyle, millete yanlış örnek olup peşinden sürüklermiş gibi göstermeden hayatınızı idame ettiriyorsanız zaten kanunda dahi cezası olmayan bir olaydır.”

aylakkarga-zeki-muren  ‘Sanat Güneşi’nin Bilinmeyen Dünyası: Polislere Göğüs Geren, İşte Benim Zeki Müren aylakkarga zeki murenBu özel açıklamaların yer aldığı derginin tamamını buradan okuyabilirsiniz.