Sırbistan’da Büyü ve Lanet Yazılı 2000 Yıllık Altın Rulolar Bulundu

Sırbistan’da Büyü ve Lanet Yazılı 2000 Yıllık Altın Rulolar Bulundu

Sırbistan’da 2,000 yıllık iskeletlerin yanında gümüş ve altından yapılmış ve üstünde büyüler yazılı olan minik rulolar bulundu.

gold1 Sırbistan’da Büyü ve Lanet Sırbistan’da Büyü ve Lanet Yazılı 2000 Yıllık Altın Rulolar Bulundu gold1 1Arkeolog Miomir Korać, üzerinde semboller ve yazılar bulunan altın rulolardan birini elinde tutuyor. (F: Djordje Kojadinovic/Reuters)

Sırp arkeologlar, 2,000 yıl önce gömülen iskeletlerin yanında bulunan gümüş ve altın ruloların üstüne kazınan büyüleri çözmeye çalışıyor.

Rulolar Roma kenti Viminacium’da yapılan kazılarda bulundu. Kazı başkanı Korać “Rulolardaki alfabe Yunan alfabesi, bunu biliyoruz. Dili ise Aramice – bu bizim için bir Orta Doğu gizemi!” diyor.

İskeletler Kuzeydoğu Sırbistan’daki Kostolac’da devasa bir kömür termik santralinin yanında bulundu. Antik Roma kenti Viminacium’un üzerine de termik santralin yeni bir ünitesinin inşa edilmesi planlanıyor. Bu nedenle alanda arkeolojik kurtarma kazıları yapılıyor.

gold3 Sırbistan’da Büyü ve Lanet Sırbistan’da Büyü ve Lanet Yazılı 2000 Yıllık Altın Rulolar Bulundu gold3

İskeletleri kazdıkları sırada Korać’ın ekibi kurşundan yapılmış iki adet amulet (muska) keşfetti. Bu muskalar açıldığında içlerinden gümüş ve altından yapılmış küçük rulolar çıktı. Ruloların üstünde çeşitli semboller ve yazılar vardı.

Ekip bu yazıların büyüler olduğuna inanıyor. Ölen kişilerin yanına, kutsal güçlerden yardım istemek için konulmuş olabilirler.

4. yüzyıla artık başka iskeletlerin de keşfedildiği kazıdaki arkeologlardan Ilija Danković “Günümüzde Suriye içinde kalan bölgeyle bağlantılı birkaç iblisin ismini okuyabildik” diyor.

Çok hassas olan altın ve gümüş rulolar hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayabilir.

Sırbistan’da Büyü ve Lanet  Sırbistan’da Büyü ve Lanet  Sırbistan’da Büyü ve Lanet  Sırbistan’da Büyü ve Lanet  Sırbistan’da Büyü ve Lanet   Sırbistan’da Büyü ve Lanet Sırbistan’da Büyü ve Lanet Yazılı 2000 Yıllık Altın Rulolar Bulundu gold2

Keşfedilen iki muska ve içlerinden çıkan ince metal rulolar. Rulolar açık halde görülüyor. (F: Djordje Kojadinovic/Reuters)

Rulolar açıldığında, bir şeker ya da sakız kağıdı boyutunda, dikdörtgen folyolara benziyor.

Danković Sırbistan’da ilk defa böyle bir keşif yapıldığını, fakat eserlerin diğer ülkelerde bulunan bağlayıcı büyü muskalarına benzediğini söylüyor.

Danković “Bunlar genelde aşk büyüleriydi. Fakat karanlık, kötü niyetli lanetler de vardı: ‘Bedenin ölsün, ve bu kurşun kadar soğuk ve ağır olsun’ gibi lanetler…” diye açıklıyor.

Büyülü muskalar genellikle saldırı gibi bir şiddet eylemi sonucunda ölen insanların yanına koyulurdu. Danković “Bu şekilde ölen insanların ruhunun huzura ermesi daha uzun sürdüğü için, iblislerle ve tanrılarla karşılaşıp onlara yaşayanların bu dileklerini iletme ihtimalleri daha fazlaydı” diyor.

The Guardian – Reuters, 9 Ağustos 2016