Sırları Bitmeyen Kent Kekova

Bir kaç lisanslı dalgıç ve gene özel izinleri olan sualtı arkeologlarının dışında Türk rivyerasının sırlarla dolu su altı kenti Kekovanın açıklarında da bir kent olduğu ve bu kentin asıl yapılaşmanın merkezi olduğı söylencesinin doğru olup olmadığını söyleyecek kimse yoktu. Uzun yıllardır bir çok su altı keşfinde  çalışan su altı araştırmacısı F. David Goddio’nun takımı yakın zamanda, Akdeniz’in Atlantisi olarak bilinen Kekovanın açıklarında daha detaylı araştırmalar yapmaya başladıklarında hiç kimse yeni buluntuların dünya tarihini değiştireceğini tahmin etmiyordu.

İÖ 5. yüzyılda bir Ağustos günü Dolichiste adasının doğu ucunda kurulmuş olan gösterişli kale ve onun etrafını inci gibi saran sürüyle hamam, tapınak, gimnazyum ve zenginliklerle dolu evlerden oluşan kent sıradan bir günü bitirmek üzereydi. Bu her tarafı büyük heykellerle, kristal berraklığında akan suları olan çeşmelerle bezeli kentte yaşayanlar, yedikleri zeytinleri deniz tanrısı Poseidon ve Apollon’un bereketlediğini düşünürlerken, birden çok kuvvetli bir depremle sallanmaya başladılar. Bu depremler o çağda kurulmuş bir çok kentin sonunu getirmişti. Bunu bildikleri için kendilerini bir an önce iskeleye atmak ve oradan da anakara da bulunan Mira (Demre) kentine götürecek gemilere binmek için acele ettiler. Günün sonunda ardarda gelen şiddetli depremlerle suyun altında kaybolan antik kentten geriye sadece bir kaç askeri yapı ve kara tarafında kayaların içine oyulmuş mezarlar kalmıştı.

Günümüzde arkeoloji literatüründe Akdenizin Atlantisi olarak geçen batık kent Kekova açıklarında özel izinlerle yapılan yeni dalışlar, 4000 yıllık tarihi olduğu varsayılan Kekovanın sadece bir askeri üs olarak kullanıldığı varsayımını da tamamen çürütüyor.

Kaynak: nauticalarch.org

kekovaantikkenti2  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti2

kekovaantikkenti3  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti3

kekovaantikkenti4  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti4

kekovaantikkenti5  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti5

kekovaantikkenti6  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti6

kekovaantikkenti7  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti7

kekovaantikkenti8  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti8

kekovaantikkenti9  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti9

kekovaantikkenti10  Sırları Bitmeyen Kent Kekova kekovaantikkenti10

Kaynak: http://saatiki.com/2016/10/03/sirlari-bitmeyen-kent-kekova/