Gülse Birsel; “Siyasi lider adayı gençlere tavsiyeler”

Mühendis olacağım, hayat koçu olacağım, moda blogger’ı olacağım diyorsanız, bilmem. Mühendislik için diploma, hayat koçluğu için lafebeliği, moda blogger’lığı için de kaş dövmesi lazım, daha fazla yardımcı olamayacağım. Ama siyasetçi olmak isteyen gençler, dünyadaki yeni lider trendine uymalısınız. Başınız dik, vücudunuz atletik, dediğiniz dedik, çaldığınız düdük olmalı.

Daha Trump seçilmemiş, New York ve California’daki gözyaşları caddelerden akarak denize karışmamıştı ki, Financial Times’da bir makale yayımlandı.

‘Güçlü Adamlar Liderliği Kültü’ başlıklı yazı, Putin’den Çin’in lideri Xi Jinping’e, Macaristan Başbakanı Orban’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, artık ülkelerin böyle kararlı, bir miktar da milliyetçi, dediği dedik liderlerle yönetildiğini söylüyordu. “Eğer Trump seçilirse, bu bir trend yaratmak değil, olan eğilimi takip etmek olacak” yazıyordu makalede.

Aynen dendiği gibi de oldu.

Görünüşe bakılırsa ‘Otoriter, karar verici, başına buyruk, güçlü adam’lar tarafından yönetileceğimiz bir çağa girdik. Öte yandan Almanya ve İngiltere daha sakin ve uzlaşmacı kadın liderler tarafından yönetiliyor ve hangisi daha iyi bir formül ileride göreceğiz. Ama şimdilik, popüler eğilime uyarak lider olmayı hedefleyen gençlere benden tavsiyeler: 

1) İri olun diri olun! Sadece ruhen değil, bedenen de. Öyle minyon, gözlüklü filan bir tipseniz hiç girmeyin bu işlere. Doktor olun, mimar olun. Bakın Putin’e, Erdoğan’a, Trump’a. Kapı gibi adamlar. 

2) Medyaya yüz vermeyin. Hatta arada hadlerini bildirin. Trump ne dedi? “Bu New York’ta protestocuları medya kışkırtıyor” dedi. İnsanlar daha az haber alsa belki daha mutlu olacaklar! New York’ta oturuyorsun, artık sus, şükret değil mi? Git Central Park’ta spor yap, çık oradan 2 dolara sosislini al ye, ya Rabbi şükür de. İlla gazete diyorsan National Enquirer filan oku. Ünlü dedikoduları var, uzaylıyla sevişen kadının hikâyesi filan var. Daha ne? 

3) Sanatçılara hele, hiç prim vermeyin. Kendimden biliyorum yav! Bunlar hep gıcıklık yapacaklar kardeşim! Yarın muhalefet iktidara gelsin, bak gör onlara da laf edecekler. Al Madonna’sından vur bizlere. Bunların işi şikâyet etmek. 

4) İnsanlar bu devirde hayal kuramıyor. Sen müstakbel lider olarak, geçmiş imparatorlukları, eski güzel günleri tekrar diriltme hayali kurduracaksın insanlara. Hayal sanatçının ekmeği, ama sanatçı olmayanların anti depresanıdır. Martin Luther King ne demiş? “Bir hayalim var…” Hayali Trump’ın tam tersiydi muhtemelen ama olsun. Öte yandan Emel Sayın ne demiş? “Hayaller gerçek olsa, seni  her gün görürdüm!” Her hayal gerçek olacak diye bir şey yok, mühim olan kurması.  “Eski güzel günlere döneceğiz, dönüşümüz muhteşem olacak” diyen bütün liderler kazanır. 

5) İnşaatı sevin, koruyun, yaşatın. Boş arsalar kötülük yuvasıdır, çayır çimen de köyde olur, ne o öyle? Bina iyidir. Yapana da, alana da kazandırır. Milletin başını sokacağı bir ev, iki gezeceği bir AVM yapmak niye herkese battı? Bak inşaatçı adam dünyanın en büyük ülkesinin lideri oldu! Şişti mi çevreciler! Adam milyar dolarlık kule dikiyor, siz pankart asıyorsunuz, ya kim lider olacaadı? 

6)  Mıymıntı olmayın, kikirdek olmayın. Arada höt zöt yapın. Neydi o Obama? Son bir yılda ben o kadar komedi yapmadım yav. Acık ağır olsana, senin boyun kadar kızların var, ayıp! Erkek lider her dakka gülmez, her dakka şaka yapmaz. Acık çatık kaşlı olur, baktı mı karşısındakini mum gibi yapar! 

7) “Dostlarınızı yakın tutun, düşmanlarınızı daha yakın” demiş Vito Corleone, ‘Baba’ filminde.  Dostları boş verin, ama düşmanlarınızdan sık sık bahsedin ki, herkes tek vücut olup dünyaya gıcık olma moduna girsin. O arkadaş, bu dost, öteki müttefik, beriki kardeş ülke, eeeh! Ne bu? Barbie mi oynuyoruz, ülke mi yönetiyoruz? Putin ne diyor? “Rusun Rustan başka dostu yoktur!” Haksız mı adam? “Haksız” diyorsan çık sıkıyorsa suratına söyle. Söyleyebilir misin? Yok. Hah, konu o zaten! 

8) Diplomasi, büyükelçi, maslahatgüzar filan gibi detayları aradan çıkarın. Meseleyi öteki maço liderle erkek erkeğe, yüz yüze, baş başa halledin. “Sıkıntı ne kardeş, delikanlı gibi anlat” diye başlayın lafa! Monşerlere ihtiyacınız yok, ne o öyle vır vır vır günlerce görüşmeler, bilmemneler. Diğer güçlü liderle iyi anlaşacak, on beş dakikada ya el sıkışıp çıkacak ya da  karşılıklı savaş ilan edeceksiniz. N’apalım? Hayat kısa, ne olacaksa bir an önce olsun.

Sevgili güçlü, kararlı, maço liderler. Siz halklarınızın bir nevi babasısınız. Allah sizi milletlerinizin başından eksik etmesin. Amin.

SARI SAÇLARINI DELİ GÖNLÜME…

Donald Trump’ın ABD Başkanlık Seçimleri’ni kazanmasıyla herkes oturduğu yerde şöyle bir doğruldu. Dünyanın sonu mu geliyor, yoksa her şey olması gerektiği gibi mi; orasını ustalar konuşsun, biz geyiğimize bakalım.

Mehmet İREN/miren@hurriyet.com.tr

1-Nostradamus’a göre dünyanın sonundan az önce olması beklenen gelişme nedir?

a- İsmail Türüt muadili birinin Grammy alması
b- Donald Trump muadili birinin dünyanın en güçlü ordusunun başına geçmesi
c-  Herkesin saçını böyle fönlü gibi ama değil gibi de bir şeyler yapması
d- Bazı ülkelerin kafasına göre internet muadili bir şeyi açıp kapamaya başlaması
e- İstanbul muadili bir şehre 22 adet köprü yapılması

2-Bir kısım ABD basınına göre Trump’ın seçim zaferi neyle kıyaslanabilir?

a- Yıldız Savaşları filmindeki parlamentosal vaziyetlerle
b- Türkiye’nin istikrar ve huzur ortamıyla büyüyen ekonomisiyle
c-  Zombi saldırısıyla
d- Yunanistan’ın futbolda Avrupa Şampiyonu olmasıyla
e- İkinci Dünya Savaşı’yla

3-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Donald Trump’ın seçim zaferini tebrik etti. Peki iddiaya göre Trump, Erdoğan’a ne dedi?

a- Benim Mecidiyeköy’deki kule sağlam değil mi?
b- Hakkımızda hayırlısı
c-  Sizden çok şey öğrendim
d- Size çok büyük hürmet duyuyorum
e- Bir ara oturalım da şu Putin meselesini bir konuşalım

4-ABD seçim sonuçları sonrasında yaşanan ilginç olaylardan biri neydi?

a-   Kanada Göçmen Ofisi’nin internet sitesi yoğun talep nedeniyle çöktü
b-   ABD’de bayraklar yarıya indirildi
c-   Seçim sonuçları üzerine iddiaya giren Hillary Clinton saçlarını kazıttı
d-   Mevcut Başkan Barack Obama beysbol sopasıyla kendisini kafasından yaraladı
e-   Rusya’da sabahlara kadar parti yapıldı

5-Trump’ın ABD Başkanlığı’na seçilmesi üzerine görüşlerini açıklayan bu yılın Nobel Ekonomi Ödülü sahiplerinden Harvard Üniversitesi Profesörü Oliver Hart, dünyanın Trump ile birlikte ne dönemine girdiğini söyledi?

a- Çöküş
b- Heyecan
c- Uçuş
d- Acizlik
e- Er*tizm

hurriyet.com.tr