Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler”

Paranormal şehir efsaneleri ve hikayeler arasında sayabileceğimiz “doppelgänger” (bir kişiye çok benzeyen başka bir kişi, çifte gezer) kavramı Kanadalı fotoğrafçı François Brunelle‘in objektifine konu olmuş ve ortaya etkileyici bir çalışma çıkmış. Brunelle’in 1999 senesinden beri üzerinde çalıştığı “I’m Not a Look-Alike” adlı projesi, aralarında kan bağı bulunmayan ama ikizler kadar birbirine benzeyen insanların şaşırtıcı fiziksel benzerliklerini konu alıyor.

Fotoğraf sanatçısı François Brunelle çalışmasını “Proje, insanların benzerliklerinin uyandırdığı heyecanı paylaşmak üzerine kurulu. Fotoğrafların öznelerinin yüzlerine odaklanıyorum ve izleyici ile özneler arasında bir çarpışma yaratmaya gayret ediyorum. Bu insanların bazıları aynı şehirde yaşıyor oluyor, bazıları ise başka ülkelerde.” şeklinde özetliyor ve ekliyor “Macaristan’da doğup büyümüş biriyle, örneğin Kanadalı başka birinin bu denli benzemesi beni çok etkiliyor. Beraber büyümüş kardeşlere benziyorlar. Bu inanılmaz.”

benzerinsanlar1  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar1François’in bu projesinin hala devam ettiğini de belirtmek isteriz. Dünyanın dört bir yanından örnekler toplayarak devam eden seriye dahil olmayı aklından geçirenler buradan katılımcı olabilirler ya da projeye ait Facebook sayfasını inceleyebilirler.

benzerinsanlar2  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar2benzerinsanlar10  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar10benzerinsanlar4  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar4benzerinsanlar9  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar9benzerinsanlar5  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar5benzerinsanlar6  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar6benzerinsanlar7  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar7benzerinsanlar8  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar8benzerinsanlar11  Sizin ikiziniz nerede? François Brunelle’in objektifinden kardeş olmayan “ikizler” benzerinsanlar11

Kaynak: www.sobadsogood.com