S*ks yaptıktan sonra neden mutsuz oluyoruz?

İster inanın, ister inanmayın; s*ks yaptıktan sonra hem kadınlarda hem de erkeklerde bir mutsuzluk halinin görülmesi oldukça yaygın bir durum. Üstelik az önce yaşanılan cinsel deneyimin ne kadar muhteşem olduğunun da bu noktada bir önemi yok. Hatta İngilizcede bunun için bir kavram bile üretilmiş: ‘post-coital tristesse’. İlişki sonrası üzüntü olarak çevrilebilecek bu durum, bazı insanlarda 2 saate kadar sürebiliyor.

Peki bunun nedeni ne? Prolaktin hormonunu belki duymuşsunuzdur. Kadın vücudunun süt üretmek için kullandığı bu hormona erkekler de sahip. Vücudunuz bu hormonu org*zmın ardından yükselen dopamin hormonuna karşı üretiyor. Ve s*ks sonrası oluşan melankolik hislerin nedeninin de bu hormon olduğuna inanılıyor.

S*ks sonrası mutsuzluğun başka nedenleri de olabilir mi?

S*ks, karşınızdaki insanla yakınlaşırken vücudunuzda yükselen dopamin hormonunun tüm bedeninizi sarması sayesinde kendinizi iyi hissettiğiniz bir eylemdir. Bittiğindeyse gerçek dünyaya dönersiniz. Bu anda yaşadığınız ilişkinin ciddiyetiyle ilgili korku veya endişe yaşayabilir ve bu yüzden yalnız kalmak isteyebilir ya da az önce birlikte olduğunuz insandan duygusal ve fiziksel açıdan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca s*ks, size aslında gerçek düşünceniz olmayan şeyler söyletebilir. Mesela biraz önce “Seni seviyorum, ömrümü seninle geçirmek istiyorum,” gibi cümleler kurmuş olabilirsiniz, ama s*ks bittikten sonra bu cümlelerin aslında pek de iyi fikir olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu yüzden gelecek sefer, s*ksten sonra kendinizi kötü hissettiğinizde, ya da partnerinizde bunu fark ettiğinizde, bunların hormonların doğal bir sonucu olduğunu hatırlayın.

Kaynak:  popsugar.com