Sokak Hayvanlarını Beslemek İçin Her Gün 15 Km Yol Giden Süper Kahraman: Gökçer Korkmaz

Onu birkaç gündür sosyal medyada viral olan bir video sayesinde tanıdık. Üniversite eğitimini yarıda bırakıp tüm hayatını sokak hayvanlarını beslemeye ve onlarla ilgilenmeye ayıran genç bir adam o. İsmi Gökçer Korkmaz. Ve aramızda yaşayan süper kahramanlardan biri.

Kelimenin tam anlamıyla bir hayvansever olan Gökçer Korkmaz’ın insanın içini ısıtan, gönüllere pati atan hikayesine davetlisiniz.

Tek derdi sokak hayvanları olan genç bir adam

gokcer-korkmaz1  Sokak Hayvanlarını Beslemek İçin Her Gün 15 Km Yol Giden Süper Kahraman: Gökçer Korkmaz gokcer korkmaz1

1982 doğumlu olan ve Kırklareli’nde yaşayan Gökçer Korkmaz, Akdeniz Üniversitesi Turizm bölümünü yarıda bırakıp hayatını sokaktaki yardıma muhtaç hayvanlara adamaya karar vermiş.

Okulu neden bıraktığı konusunda Korkmaz, Gaia Dergisi’ne verdiği röportajda şöyle diyor: “Mutlu değildim. Hayattaki amacım, hayallerim ile ilgili bir şey değildi.”

Hayalin neydi sorusuna verdiği cevap ise onun bugün bu kadar harika bir insan olmasının da cevabı aslında:

“İlkokulda, öğretmenler herkese ‘Büyüyünce ne olacaksınız? Ne olmak istiyorsunuz?’ sorusunu sorardı. Kimisi öğretmen, polis, mimar, doktor, astronot vesaire olmak isterdi. Tüm kalbimle benim bu soruya verdiğim yanıt, her seferinde, dilim döndüğünce şuydu: ‘Ben kimsesiz çocuklara yardım eden bir işte çalışacağım. Ben evsizlere yardım edeceğim bir işte çalışacağım. Ben sakat insanlara yardım edeceğim bir yerde çalışacağım. Ben yaşlılar evinde –çocukça biri ifade ile huzurevini ifade ediyorum- dedeleri, nineleri terk edenler gibi değil, onlara bakan bir yerde çalışacağım. Ben ağaç diken bir yerde çalışacağım. Ve ben en çok da kimsesi olmayan tüm hayvanlara yardım edeceğim, onları mutlu etmek için bir yerde çalışacağım.'”

Her gün mobiletiyle 15 kilometre uzaklıktaki çöplüğe giderek hayvanları doyuruyor

gokcer-korkmaz3  Sokak Hayvanlarını Beslemek İçin Her Gün 15 Km Yol Giden Süper Kahraman: Gökçer Korkmaz gokcer korkmaz3

Her gün çöplükte yaşayan hayvanlara yemek ve su götürüyor Gökçer Korkmaz. “Kendilerini yalnız hissediyorlar” diyor, “Yalnızlık her canlı için dünyadaki en kötü şeydir.” diye de ekliyor.

Bu yüzden onların yalnızlıklarını biraz olsun giderebilmek için genç adam her gün çöplüğe poşet poşet mama taşıyor, su bulacakları hiçbir yer olmadığı için onlara su getiriyor, hasta olan hayvanların bakımını yapıyor, kış da geldiği için şimdilerde onlara kulübeler yapmaya çalışıyor.

Süper kahramanımız tüm bunları 1 senedir düzenli olarak yaparak yaklaşık 300 köpeğe bakıyor ve hayvan dostlarımızı mutlu görmekten başka hiçbir amacı yok.

“Buraya geldiğimde onlarla göz göze geldim ve artık geri dönemezdim”

gokcer-korkmaz4  Sokak Hayvanlarını Beslemek İçin Her Gün 15 Km Yol Giden Süper Kahraman: Gökçer Korkmaz gokcer korkmaz4

“Yaşam hakkı, evrende var olan her canlı için kutsaldır” fikrini savunan Gökçer Korkmaz artık tüm hayatını sokak hayvanlarına adamış durumda. Her gün hayvanlara işkence edildiği, tecavüz edildiği, öldürüldüğü bir ülkede yaşadığımız düşünülürse Gökçer Korkmaz hayvan sevgisinin daha fazla haber, reklam, köşe yazısı, kamu spotu ile yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyor.

Sokaklarda yaşayan can dostlarımızın daha iyi bir hayatı olması için canla başla tek başına mücadele ediyor olsa da ona gönüllü olarak başka şehirlerden de kedi, köpek maması gönderen kişiler var. O da özellikle soğuk, kış günleri yaklaşırken onların yaşamına kalbini uzatmak isteyenlerden mama yardımı bekliyor. Şuraya tıklayarak mama satın alabilip ona destek olabilirsiniz.

Bu güzel kalpli süper kahramanı, Gökçer Korkmaz’ı Instagram ve Facebooksayfasından takip edebilir ve hayvan dostlarımıza siz de yardım edebilirsiniz.

Bu arada kendini Instagram hesabında “Bütün hayvanları çok seven, aklı ve yüreği hep onlarla olan adam” olarak tanıtan Gökçer Korkmaz’ı bize tanıtan videosu da hemen şurada. İyi ki varsın kocaman kalpli, güzel adam!

Gökçer Korkmaz: Ömrünü hayvanlara adayan iyi kalpli bir insan

gokcer-korkmaz  Sokak Hayvanlarını Beslemek İçin Her Gün 15 Km Yol Giden Süper Kahraman: Gökçer Korkmaz gokcer korkmaz

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde yaşayan,1982 doğumlu Gökçer Korkmaz, kelimenin tam anlamı ile gerçek bir hayvansever. Yürüdüğü, gördüğü her yerde kedileri, köpekleri, kuşları, tüm hayvanları elinden geldiğince besleyen, seven bir çocukken şimdi de ömrünü insan-dışı hayvanların hayatını iyileştirmeye, kurtarmaya adamış bir birey. Kendi imkânları ve gönüllülerin desteği ile her gün yeni bir hayvanın tedavisi ve bakımı ile ilgileniyor.

Akdeniz Üniversitesi Turizm bölümünü yarıda bırakan Gökçer, o dönemler için şöyle diyor: “Mutlu değildim. Hayattaki amacım, hayallerim ile ilgili bir şey değildi.”

Hayalin neydi diye sorduğumuzda ise “İlkokulda, öğretmenler herkese ‘Büyüyünce ne olacaksınız? Ne olmak istiyorsunuz?’ sorusunu sorardı. Kimisi öğretmen, polis, mimar, doktor, astronot vesaire olmak isterdi. Tüm kalbimle benim bu soruya verdiğim yanıt, her seferinde, dilim döndüğünce şuydu: ‘Ben kimsesiz çocuklara yardım eden bir işte çalışacağım. Ben evsizlere yardım edeceğim bir işte çalışacağım. Ben sakat insanlara yardım edeceğim bir yerde çalışacağım. Ben yaşlılar evinde –çocukça biri ifade ile huzurevini ifade ediyorum- dedeleri, nineleri terk edenler gibi değil, onlara bakan bir yerde çalışacağım. Ben ağaç diken bir yerde çalışacağım. Ve ben en çok da kimsesi olmayan tüm hayvanlara yardım edeceğim, onları mutlu etmek için bir yerde çalışacağım’ ” diye cevapladı.

“Halen o günlerde söylediklerinin, hissettiklerimin izindeyim. Daha ilkokuldan fark ettim ki okul hayal ettiğim gibi bir yer değildi. Okul, her şeyden önce bir çocuğun iyi kalpli bir insan olarak yetişmesini hedeflemeliydi. Oysa okullar savaşları öğretiyor ama savaşın neden kötü bir şey olduğu hakkında herhangi bir şey öğretmiyor. Doğa hakkında tüm şeyler öğretiyor ama gerçekten doğayı neden sevmemiz gerektiğini, onu neden korumamız gerektiği anlatmıyor. Bütün hayvanlar öğretiliyor ama hayvanları sevmemiz gerektiği, onlara yardım etmemiz gerektiği anlatılmıyor, öğretilmiyor.

“İyi kalpli çocuklar olmamızı o kadar da umursamıyorlar”

İyi insan olmak, merhametli olmak, paylaşmak, muhtaç her canlıya yardım etmek, yaşamlara saygı göstermek gibi bizi iyi kalpli bir insan yapacak ilgili konular derslerde işlenmiyor. Okullar ezber bilgilerle ile doldurulmuş, bir nevi meslek sahibi robotlar olmamızı istiyor sanki. İyi kalpli insanlar, iyi kalpli çocuklar olmamızı o kadar da umursamıyorlardı. Bu işte yanlış vardı ve halen de çok temel, çok önemli, en önemli bir yanlış var” diye de eğitim sistemi ile ilgili düşüncelerini ekliyor Gökçer.gokcer-korkmaz-1  Sokak Hayvanlarını Beslemek İçin Her Gün 15 Km Yol Giden Süper Kahraman: Gökçer Korkmaz gokcer korkmaz 1

2008’de vejetaryen, 2012’de de vegan olmaya karar veren Gökçer, Yaşam hakkı, evrende var olan her canlı için kutsaldır. Bizden güçsüz hiçbir canlının yaşamı tarifsiz acılar ile ıstırap, kölelik ve zulüm ile çalmaya hakkımız yok, olamaz, olmamalı. Hayvanları seviyorsan, bu yaşayan, yaşamak isteyen her hayvanı içine alacak evrensel, tür ayrımı yapmadan bir sevgi hissi olmalı. İnsan olmanın temel gerekliliği sevgi, merhamet, empati, yaşamanın kutsallığı bunu gerektiriyor. Ben, kendimi, başka bir canlının çektiği acı, ıstırap ve ölümüyle besleyemem” diye sömürüsüz bir hayata geçişinin nedenlerini açıklıyor.

Gökçer kişisel Facebook hesabı üzerinden her gün paylaştığı iletilerle insanlara, özellikle de çocuklara ulaşmaya çalışıyor. Özellikle hayvan sevgisi ile ilgili iletiler paylaşıyor çünkü hayvan sevgisinin, dünyadaki diğer tüm sevgilerin üstüne inşa edeceğiniz en temel, en doğru başlangıç olduğunu düşünüyor. “Sevginin, sevgi kavramının kategorize edilmeden insan, doğa ve hayvan, topyekun olarak, muhtaç ve masum çaresiz her canlıya karşı aynı hassasiyet ile gösterilmesi gereken bir his olması gerektiğini düşünüyorum.“

gokcer-korkmaz-3  Sokak Hayvanlarını Beslemek İçin Her Gün 15 Km Yol Giden Süper Kahraman: Gökçer Korkmaz gokcer korkmaz 3

Daha çok insana ulaşabilmeliyiz

Gökçer hayvan sevgisi ile ilgili daha fazla haberin, reklamın, köşe yazısının, kamu spotunun vesaire olması gerektiğinin altını çiziyor: “Daha çok insanın haberdar olması için, her canlı için, sevgi hayali kuran ve içindeki hissi harekete geçirmeyi bekleyen insanlara ulaşabilmek için diğer duyarlı, emek sarf eden insanlarla ilgili daha çok haberler yapılmalı. Dergi, TV, gazete gibi iletişim araçlarının da duyarlılık göstermesi gerektiğini düşünüyorum.”

Yaşadığı Babaeski ilçesinde, son bir senedir inanılmaz fiziki ve ruhsal direnç ile verdiği mücadelenin başlangıcını, nedenlerini de şu şekilde açıklıyor: “Babaeski Belediyesi’nde 5199 sayılı Kanuna göre, her belediyede kanunen olması gerekmesine rağmen, uzun yıllardır bir belediye veterineri yok. Dolaysıyla kısırlaştırmalarının ve aşılarının, kaza geçirdiklerinde tedavilerinin yapılacağı bir bakımevi yok. Şehirde bile tedavi edilebilecekleri özel bir veteriner yok –bir tane hariç, o da genellikle büyükbaş tedavisi ile ilgileniyor, vakit olursa ameliyat hariç tedavi etmeye çalışıyor-. Su ve mama odaları yok. Halkın ve çocukların hayvan sevgisi ile ilgili bilinçleneceği hiçbir afiş, pano, reklam vesaire yok. 5199 sayılı kanuna göre bunlar, her belediyenin kanunu yükümlüğü.”

Gökçer’i Facebook hesabı üzerinden takip edebilirsiniz. Onun kadar mücadele edecek gücünüz yoksa da ufak yardımlarla (yardım çağrılarını paylaşmak bile) destekleyerek bir canlının daha iyileşmesinin parçası olabilirsiniz.

kaynak: https://gaiadergi.com/gokcer-korkmaz-omrunu-hayvanlara-adayan-iyi-kalpli-bir-insan/