Sorgulama(K)… “Aldatan, Sizi Allah İle Aldatmasın!” (Kur’an; Fatır 5)

Çok düşünüyorum bu aralar. İnsanların tepkileri ve hatta tepkisizlikleri. Onlarca genç şehit oluyor hiç durmadan. Bu ülkeyi yönetenler dudakları titremeden, gözlerimizin içine baka baka yalan söylüyor. Kimsenin kılı kıpırdamıyor.

Bir süre önce biri ile sohbet etme fırsatı bulmuştum. Dinimizi sorgulamaktan açıldı konu. Kendi çapında inançlı, kalbinin son derece temiz olduğunu düşündüğüm ve hayatını inançları doğrultusunda yaşayan bir kızdı.

“Dinimiz sorgulanmaz” dedi bana. “Neden?” diye sordum…

“Sorgulanmaz işte.. Öyle emredilmiş çünkü… Aklımı karıştırma” dedi. Üstelemedim hiç. Neticede herkesin inancı kendine.

Ancak;

Bu hafta önce Cumhurbaşkanı açıklamalar yaptı. Bir taraftan demokrasiye toz kondurmazken, bir taraftan da Hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarını karşısına alıp siyaset yapıyor. Tarafsızlık ilkesi, Anayasa ayakları altına alınıyor. Yetmiyor; bir başka Bakan Canan Karatay ile ilgili atıp tutuyor, ertesi gün söylediği her şeyin yalan olduğu ortaya çıkıyor. Bitmiyor, Sağlık Bakanı askeri hastanelerle ilgili küstah bir açıklama yapıyor, “konuşturmasınlar beni…” falan diye atarlanıyor, ertesi gün Prof. Ümit Özdağ Bakan’ın söylediği her şeyin yalan olduğunu, çarpıtmadan ibaret olduğunu ortaya koyuyor.

Yeter mi?

Yetmez.

Futbol federasyonu Başkanı çıkıp açıklama yapıyor. Bizden önce stadları kapanıyordu, takımlar boş tribünlere oynuyorlardı. Çok şükür, biz geldik, bunu kaldırdık diyor. Daha 6 hafta oldu lig başlayalı; Galatasaray ilk maçını seyircisiz oynadı. Trabzonspor geçen seneden kalan cezasını yeni tamamladı, seyircisiz oynadı. E ne oldu? Passolig geldi, bireysel cezalar uygulanacaktı?

Yalan söylüyorlar.

Neden peki? Nasıl olup da hiç çekinmiyorlar bunca yalan söylerken, bunca kanunu çiğnerken?

İnançlı insanlar, sorgulamayıp, koşulsuzca kendini Allah’a ve dinine adayan insanlar, okumayan insanlar için “her şey Allah’tan” dır. Oğlu şehit olur, “Allah istedi” der. Neden hep garibanların oğulları şehit oluyor, neden bu zenginlerin çocukları askerlik yapmıyor hiç, şehitlik bu kadar kutsal, bu kadar imrenilecek bir mevki ise, neden varlıklı insanların sofralarında kuş sütü bile eksik değilken, şehadet şerbetinden tatmıyorlar? Sorgulamıyor.

Her 2 laflarından biri “Allah”, diğeri “din” olan insanlar bu kadar rahat yalan söylerken, hayatı kendi koydukları kurallarla, kendilerine göre yaşarken, nasıl oluyor da otobüse binecek parası olmayan insanlar bu yalancılara biat ediyor? Çünkü bu dünyada sahip olamadıklarına, öte dünyada sahip olacaklarını düşünüyorlar. Onlara bunca yalanı gözünü kırpmadan söyleyen insanların Allah’ın bir lütfu olduğunu düşünüyorlar. Bu ülkede bunca işsiz varken, nasıl olup da bir Bakan’ın konutuna 5 milyon Tl lik tadilat yaptırabildiğini, bir Cumhurbaşkanı’nın konutunun aylık milyonlarca lira tutan giderini sorgulamıyor. Ülkeye 3 milyon Suriyeli alıp, onlara 25 milyar harcarken, her türlü istihdamı yaratırken, nasıl olup da kendi ülke insanına bu parayı harcamadığını, bu istihdamı yaratamadığını sorgulamıyor. Çünkü her şey Allah’tan diyor.

Her zaman söyledim, yine söylüyorum. İnançlı insanlara da (hangi inançtan olursa olsun), inançsız insanlara da saygım sonsuz. Herkes kendi dünyasında, aynada gördüğü surete ve vicdanına verir hesabını. Beni ilgilendirmez.

Lakin birileri sizi Allah ile aldatıyorsa, dini, inançları kendi çıkarına yorumlayıp kullanıyorsa, “bu ülkeyi yakıp yıkacaklarıdıııı!!” dediği bir cemaate Allah adına inandığını söyleyebiliyorsa…

Orada sorgulanması gereken Allah veya Müslümanlık ya da Kur’an değil, her söylenene inanan sizsiniz.

Yaradan gerçekten kullanmanızı istemeseydi bu tasarımın içine beyin dahil etmezdi.

Vatan, millet, bayrak, demokrasi… Bunlar da fani dünyaya ait kavramlar. Meydanlara çıkıp bunları haykırıp, ondan sonra “ben bu dünya için değil, ahiret için yaşıyorum, Allah ne derse o olur” derseniz, sadece kendinizi kandırırsınız. Daha da kötüsü, kolaylıkla kandırılırsınız.

Hata yapmak insana mahsus.

“O bize Allah’ın bir lütfu” diyerek, ağzından çıkan her kelime doğrudur dediğiniz insanlara dikkat edin en çok.

Yaşar Nuri Hoca’nın muhteşem bir kitabıdır “Allah İle Aldatmak”.

Hiç bir şey yapmıyorsanız en azından bu kitabı okuyun. Ne yapıp edip uyanın uykunuzdan.

Bu alemde “kandırıldım” diye yırtarsın da, dilinden hiç düşürmediğin öte alemde “kandırıldım” kelimesinin her bir harfi için en az 5 odun ekleyerek harlarlar ateşini, bilesin canım kardeşim.

Emre Dölcel