Sosyal Medyanın “Yalan Bir Dünya” Olduğunu İfşa Eden Instagram Fenomeni Kız

Essena O’Neill 18 yaşında Avustralyalı genç bir kız. Şu günlerde tabiri caizse sosyal medyaya savaş açmış durumda.

Essana, kısa süre öncesine kadar Instagram hesabında bildiğimiz “Instagram güzeli” tarzı fotoğraflar yayınlayan bir model. Alanında gayet başarıyla ilerlerken – örneğin 580.000 kişi tarafından takip edilirken – içinde bulunduğu dünyanın sahteliğine dayanamayarak bir kırılma yaşamış. Youtube ve Snapchat hesaplarını kapatmış, Instagram’dan da 2.000’in üzerinde fotoğraf silmiş!

Sonrasında Instagram’da yayınladığı fotoğrafların açıklamalarını yenilemiş. Bu yeni açıklamalar bu mükemmel pozların aslında ne koşullarda, ne fedakarlık ve tavizlerle çekildiklerini, artlarında nasıl bir mutsuzluk ve güvensizliği gizlediklerini açığa çıkartıyor.

Essena şimdilerde açtığı web sitesinde sosyal medyanın sağlık bozan bu olumsuz etkisine dair yazılar yazıyor ve çektiği videoları yayınlıyor. Instagram hesabının adını da “Social Media is Not Real Life” (Sosyal Medya Gerçe Hayat Değildir) olarak değiştirmiş.

Bu pozda karnımın istediğim gibi durması için 100’ün üzerinde poz vermem gerekti. O gün neredeyse hiçbirşey yemedim. Küçük kardeşime doğru pozu yakalayana kadar sürekli bağırdım. Bu elbise için para ödemedim. İstediğim kadar çekici görünmek için saymakla bitmeyecek kadar fotoğraf çektirmem gerekti.

9aa3723b14da  Sosyal Medyanın “Yalan Bir Dünya” Olduğunu İfşa Eden Instagram Fenomeni Kız 9aa3723b14da

Yüzümde sivilce çıkmış olduğu için bu pozda çok ağır makyaj yapmam gerekti. Gülümsüyorum, çünkü güzel göründüğümü düşünüyorum. Ancak sadece nasıl göründüğünüzle mutlu olabilmek sizi sonunda boğuyor.

43a5f02be6  Sosyal Medyanın “Yalan Bir Dünya” Olduğunu İfşa Eden Instagram Fenomeni Kız 43a5f02be6

Bu elbiseyi giymek için 400 Dolar aldım. O zamanlar 150 bin kadar takipçim vardı. Yarım milyon takipçiyle büyük markaların 2.000 Dolar ödeyebildiklerini biliyordum. Bu tür işleri almak ahlaksızlık değil; fakat neyi tanıtıyorsunuz, gerçekten sevip inandığınız şeyleri mi destekliyorsunuz, bunu sorgulamak gerekir.

67b64fe69b9  Sosyal Medyanın “Yalan Bir Dünya” Olduğunu İfşa Eden Instagram Fenomeni Kız 67b64fe69b9

Burada da üstümdekilerle poz vermek için para aldım.

818e59bf2402  Sosyal Medyanın “Yalan Bir Dünya” Olduğunu İfşa Eden Instagram Fenomeni Kız 818e59bf2402

Bu fotoğraf için de para aldım. Eğer kendinizi Instagram’da benim yerimde hayal ediyorsanız bilin ki ne görmenizi istiyorlarsa onu görüyorsunuz […] Zoraki bir gülümseme, minicik kıyafetler ve hoş görünmek için alınan paralar…

620607a76391  Sosyal Medyanın “Yalan Bir Dünya” Olduğunu İfşa Eden Instagram Fenomeni Kız 620607a76391

O gün beni iyi hissettiren tek fotoğraf buydu. Ne kadar üzücü.

910c5d479  Sosyal Medyanın “Yalan Bir Dünya” Olduğunu İfşa Eden Instagram Fenomeni Kız 910c5d479

16 yaşımda vücudumu tanıtmak için çektiğim bir poz. Tüm kimliğim buydu … Bu beni inanılmaz güvensiz hissettiriyordu.

2d27c08d438  Sosyal Medyanın “Yalan Bir Dünya” Olduğunu İfşa Eden Instagram Fenomeni Kız 2d27c08d438

Essana Instagram günleri için şöyle diyor:

Acınası bir haldeydim. Bir çıkmazdaydım. İlhamımı kaybetmiştim. Ve kızgındım. Çocukken bayıldığım; sanat yapmak, yazmak ya da diğer her türlü kendini ifade etme şeklinden keyif almıyordum. Kimse beni yargılamazken herhangi bir kısıt ya da maske olmadan üretebiliyordum. Başkaları için değil, sadece kendim için bunları yapmaya bayılıyordum […] Artık onaylanmak istemiyorum, bu beni daha fazlasına ihtiyacım olduğunu düşündürerek tuzağa düşürüyor. Beğenilmek ya da yargılanmak istemiyorum.

Essana’nın paylaştığı şu mesajın altına siz de imzanızı atmaz mısınız?

Lütfen birisi görüntülenme / takipçi / beğeni sayısı yerine gerçekten değerli olan şeyleri ve sevgiyi merkeze alan bir sosyal paylaşım platformu yapabilir mi? Teşekkürler. Lütfen acele edin.

kaynak: http://azsekerli.com/instagram-modeli-yeni-hayat-kuruyor/