Sütü için yavrusunu ondan ayıracaklarından korkan ve onu saklayan anne inek Clarabelle’in hikayesi

Önceden bir mandıraya “ait olan” ve orada bulunduğu süre boyunca doğurduğu tüm buzağılardan sütü için zorla ayrılan inek Clarabelle, Avustralya’da bulunan Edgar’s Mission adlı bir hayvan koruma ve sığınma merkezi tarafından kurtarıldı. Ürettiği süt artık azaldığı gerekçesi ile mezbahaya gönderilmek üzere olan Clarabelle’in, gönüllüler tarafından kurtarıldıktan kısa bir süre sonra da hamile olduğu anlaşıldı.

Edgar’s Mission gönüllüleri, Clarabelle’in doğum yapacağı tahmin edilen tarihten yaklaşık bir hafta önce tuhaf davranmaya başladığını gözlemlediler. Normalde çok iştahlı olan anne adayı Clarabelle yemek yemek için bile insanlara yaklaşmak istemiyordu. Bir sorunu olup olmadığını anlamaya çalışan kurtarıcılarından kendisine çok yaklaşan olursa da kaçmaya başlıyordu. Kısa süre sonra bu garip davranışların nedeni belli oldu. Clarabelle gizlice doğurmuştu ve bebeğini yakınlarda bulunan bir çalılığın arasında saklıyordu.

3  Sütü için yavrusunu ondan ayıracaklarından korkan ve onu saklayan anne inek Clarabelle'in hikayesi 3 27

İnekler, annelik içgüdüleri oldukça gelişkin canlılardır. Önceleri bir mandıra veterineri olarak çalışmış olan Holly Cheever, mandıradaki anne adayı ineklerin bebeklerinin doğumdan sonra kendilerinden alınacağını bildiklerini ve bunun stresinin de açıkça fark edilebildiğini ifade ediyor. Cheever, Clarabelle’in de bu davranışının da, mandırada geçirdiği seneler boyunca yaşadıkları nedeniyle bebeğinin yine ondan alınacağını düşünerek korkup bebeğini saklamaya çalışması olarak değerlendiriyor. Mandırada kapalı alanda tutulduğu için çaresiz olan Clarabelle, açık alanda bebeğini saklama fırsatı bulunca onu insanlardan uzaklaştırmış.

1  Sütü için yavrusunu ondan ayıracaklarından korkan ve onu saklayan anne inek Clarabelle'in hikayesi 1 27

Clarabelle’in bebeği Valantine, annesi ile birlikte sığınma merkezinde hayatını sürdürecek. Fakat bu süt endüstrisinin acımasızlığına maruz kalan yalnızca bir anne ve yavru. Peki ya diğerleri?

4  Sütü için yavrusunu ondan ayıracaklarından korkan ve onu saklayan anne inek Clarabelle'in hikayesi 4 24

2  Sütü için yavrusunu ondan ayıracaklarından korkan ve onu saklayan anne inek Clarabelle'in hikayesi 2 28

Kaynak: http://kirmizitilki.com/2016/10/23/5637/