Trump, Reza Zarrab dosyasının savcısı Bharara ile görüştü

ABD’de yargılanan Reza Zarrab’ın davası, 16 Ekim 2017 tarihine ertelendi. Zarrab davasına bakan New York Güney Bölge Başsavcısı Bharara, bugün seçilmiş ABD başkanı Donald Trump ile görüştü. Bharara, Trump’ın isteği üzerine görevinde kalacağını açıkladı

İstanbul’dan gittiği Miami’de ABD’yi dolandırmak, İran yaptırımlarını ihlal etmek, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklamaktan yakalanıp tutuklanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab (33) davasında bugün yeni bir gelişime yaşandı. Zarrab’ın davası 16 Ekim 2017 tarihine ertelenirken, ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump ile Zarrab davasına bakan savcı Preet Bharara ilk kez görüştü.
Görüşmenin ardından savcı Bharara gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Bharara, “Seçilmiş başkan, muhtemelen New Yorklu ve ofisimizin son yedi yılda çıkardığı harika işten haberdar olduğundan görevde kalmaya hazır olup olmadığımı sordu. İyi bir toplantı yaptık. Ona kesinlikle görevde kalmayı değerlendirdiğimi söyledim. Devam etmek konusunda mutabık kaldım” diye konuştu.
Zarrab davası 1 yıl ertelendi
Reza Zarrab’ın davası, 16 Ekim 2017 tarihine ertelendi. Erdoğan’ın ‘FETÖ ağırladı’ dediği Bharara’nın Türkiye’ye hiç gelmediği ortaya çıkmıştı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Reza Zarrab’ın Miami’de gözaltına alınıp yargılanmak üzere New York’a getirilmesi ile birlikte Türkiye’nin de yakında takip ettiği isimler arasına giren Bhara hakkında “Savcı Bharara da, Hakim Richard Berman da Türkiye’de daha önce FETÖ tarafından ağırlanmış isimler” iddiasında bulunmuştu. Erdoğan’ın iddiasını yanıtlayan ve Türkiye’ye gelmediğini aktaran Bharara şu açıklamayı yapmıştı.
“Benim Gülen takipçisi olduğum iddialarına kadar, Gülen adını hiç duymamıştım, Google’dan baktım. Hatırlarsınız birkaç ay önce Türkiye’de darbe girişimi oldu. Geçen hafta, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, benim adımı vererek, beni Türkiye’de darbe girişiminde bulunanlarla yiyip içmekle suçladı. Bu girişim yüzlerce kişinin de ölümüne yol açtı. Türkiye’nin güzel bir ülke olduğunu duyarım ama hayatımda Türkiye’ye ayak basmışlığım bile yok”
Kaynak: http://www.msn.com/