TÜİK’e inanacak olursak, geçen yıldan beri insanlar yüzde 4.91 oranından mevduat yapıyorlarmış!

Resmi hata mı? Resmen yalan mı?

Kurumun kısaltması TÜİK, açılımı Türkiye İstatistik Kurumu…… Aklınıza gelen hemen hemen her resmi istatistik veriyi o hesaplıyor. Enflasyondan tutun, büyümeye, işsizlikten tutun verimliliğe…… Hatta ülkenin mutluluk, refah, sağlık istatistikleri bile hazırlıyor, açıklıyor.

İstatistiklerinin başına “resmi” sıfatını konulduğundan insan ister istemez güvenmek zorunda kalıyor. Ötesi yok! Mesela dün, işsizlik rakamlarını açıkladı, mayıs dönemi işsizlik oranı yüzde 9.4 çıktı. İnanın veya inanmayın tanıdığınız her 100 çalışabilecek kişiden sadece 9’u işsizmiş. Diğer 91’i işinde gücündeymiş. Bu resmi olarak böyle!
Doğrudur, yanlıştır, ben TÜİK’in başka bir resmi verisinden bahsedeceğim size……

TÜİK’in yaptığına hata denmez!

Dünya Gazetesi’nden Alaattin Aktaş, köşesinde “TÜİK’ten inanılmaz hata” başlığıyla yazmış. İlk okuduğumda “yok artık!” dedim..… İkincisinde TÜİK’e yakıştırdım. Artık buna hata mı dersiniz, aymazlık mı bilemiyorum. Durum şu; TÜİK’e göre geçen yıl temmuzda yapılan bir yıl vadeli mevduatın ortalama faizi yüzde 4.91 oranındaymış! Millet parasını ortalama bu faizden yıllık olarak mevduata bağlamış. Resmen, resmi açıklama bu!
Fakat bunu hesaplayan TÜİK’te çalışanları hangi ülkede yaşıyorlarmış, orası açıklanmamış.
Televizyon da mı seyretmiyorlar. Dakika başı turuncular diye çıkıp yüzde 12 faiz veriyoruz deyip duruyorlar. Küçük, büyük para fark etmiyor. Hadi o sınırlı bir zaman için…
Şimdi gidin herhangi bir bankanın herhangi bir şubesine…… Kallavi paranız varsa gözünüz kapalı 11-12 arası faiz alırsınız. Para küçüldükçe oran iner ama 9’dan da azını almazsınız.
TÜİK’e inanacak olursak, geçen yıldan beri insanlar yüzde 4.91 oranından mevduat yapıyorlarmış!

Kandırılmaktan şiştik!

TÜİK’in çalışanları hiç mi faize para yatırmıyor da mevduat faizlerinden bihaberler? Yoksa göz göre göre böyle bir hataya imza mı atıyorlar? Geriye doğru gidince bu hatanın 2000’li yıllardan beri yapıldığını, mevduat faizinin az gösterildiğini görüyoruz. Ortada iyi niyet olmadığı kesin! İstatistiki bilgiler zincirleme olarak birbirlerini etkilerler. Mesela işsizlik rakamlarını hesaplarken 15-64 yaş grubuna bakarsınız. O aralıktaki nüfusa göre işsizlik oranını ayarlarsınız. Düşür o aralıktaki nüfusu, bunların şu kadarı da iş aramıyor zaten deyiver, haliyle işsizlik düşük çıkar. Kimbilir mevduat oranının kasti olarak düşük gösterilmesi hangi veriyi etkiliyordur? Kandırılma işinin ülkede tadı kaçtı ama resmi olarak bu kadar çok yalan söyleniyorsa biz ne yapalım?

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/murat-muratoglu/resmi-hata-mi-resmen-yalan-mi-1353588