Türkiye’den Örnek Cerablus Harekâtı: Kimsenin Burnu Bile Kanamadı

TSK’nın eli kanlı terör örgütü IŞİD’e düzenlediği operasyon dünya gündemine otururken, birliklerimizin 14 saat içinde, tereyağından kıl çeker gibi Cerablus’u ele geçirmeleri askeri çevrelerde hayranlık uyandırdı. Operasyon hakkında açıklamalarda bulunan asker bir yetkili, dünyadaki pek çok kenti akıl almaz vahşet görüntüleriyle kana bulayan IŞİD’in TSK karşısında kuyruğunu kıstırıp kaçtığını belirterek “Allaha şükür tek bir askerimizin dahi burnu bile kanamadı. Harekâta başladığımız günün akşamı, çok temiz bir operasyon sonunda Cerablus’u eli kanlı terör örgütünden temizleyip, şehri tümüyle ele geçirdik” dedi.

Tatlı Sözle Yılanı Deliğinden Çıkardık
Operasyon hakkında bilgi veren yetkili “IŞİD militanları bildiğiniz gibi son derece acımasız kişiler, hem soğuk, hem de duygusuz, bir nevi yılan gibi. Bizim çok güzel bir deyişimiz vardır ‘Tatlı söz yılanı bile deliğinden çıkarır’ diye. Biz bu operasyonda şiddete başvurmadan önce bu kişilere ulaşarak tatlı sözle Cerablus’u terk etmeleri gerektiğini anlattık. En başta ‘olmaz’ falan dedilerse de tatlı dil uzmanlarımızın hamleleri karşısında dayanacak güç bulamadılar. Arkadaşlarımızın güzel sözleri karşısında, askeri şekilde söylemek gerekirse mevzilerinde tutunamayarak dağıldılar” dedi.

Direnenlere Çok Sert Baktık
Operasyon hakkında bilgi vermeye devam eden askeri yetkili “Elbette, bizim ordumuzda olduğu gibi IŞİD’in içinde de talimatlara karşı gelen kişiler olmuş. Diğer militanlar şehri araçlarla terk ederken bunlar kalıp savaşma kararı aldılar. Sayıları çok olmasa da şehri terk etmeyen bu militanlara karşı farklı bir harekât yürütme kararı aldık. Hen ÖSO hem de kendi birliklerimizin önüne en sert bakışlı arkadaşlarımızı yerleştirdik. Yani fotoğraflarını görseniz siz bile korkarsınız, o derece kararlı, sert mizaçlı insanlar. Tabii bizim askerlerimiz şehre doğru kararlı şekilde gidince, en öndeki bu arkadaşlarımızı gören IŞİD militanları tabiri caizse şok oldu. Sanki o kelle kesen adamlar gitti de yerlerine başkaları geldi. Önce gözlerini kaçırmalar başladı, hemen arkasından da askeri anlamda çözülmeler oldu. Bunu fırsat bilen birliklerimiz toplam kırk beş dakika içinde şehirdeki kritik öneme sahip tüm binaları ele geçirdi” dedi.

İlk Kez Operasyona Katılan Asker: “Savaş O Kadar da Kötü Bir Şey Değilmiş”
Sınırı geçen birlikler arasında görev yapan bir askerimiz ise Kaparoz’a şu açıklamalarda bulundu “İlk kez böyle bir operasyona katılıyorum. Sabah erken saatlerde abdestimizi alıp tam teçhizatlı şekilde yola çıktık. Uzun bir yürüyüşten sonra, sırayla dört köyü ve nihayetinde de Cerablus’u ele geçirdik. Bizim kararlılığımızı görünce zaten IŞİD birlikleri biz gelmeden şehri terk etmiş. Yani savaş öyle filmlerde anlatıldığı gibi, o kadar da korkulacak bir şey değil, yeter ki düşman sizin gücünüzü görüp korksun. Uyarı amaçlı olarak, toplamda üç kere havaya ateş ettim ancak herhangi bir çatışma olmadı. Eğer çekinerek yürüseydik veya tedirgin davranışlar sergileseydik sonuç böyle olmazdı. Savaşta kararlı olmak ve rakibinize doğru sert bakmak çok önemli” dedi.

Kaynak: kaparoz.com