Uçaktır gecikir, peki siz haklarınızı biliyor musunuz? Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları?

Uçak rötar yaptığında yolcu hakları neler? Uçuş gecikmelerinde ne yapabiliriz? Havayolları ne zaman ne şekilde tazminatlar öder ? Bu konuda yeterince bilginiz var mı? Peki  havayolu firmaları kaç saatlik gecikmede ne ödemek zorundadır? Uçuş rötarlarını havayolları  nasıl duyurmalı biliyor musunuz?

Uçuşlarda kaç saat rötar yaparsa ne gibi haklarınız var, ne zaman tazminat, ne kadar para iadesi alabilirsiniz biliyor musunuz? Peki her hava yolu şirketinin bu konuda tüm yolcularını mutlaka bilgilendirecek broşürler vermesi gerektiğini?

Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir

1) Gecikme süresi ne olursa olsun havayolu firmanız size  iki telefon görüşmesi, fax veya e-posta hizmeti vermek zorundadır

2) 2-3 Saat arası gecikmelerde havayolunuz size sıcak ve soğuk içecek sunmalıdır.

3) 3-5 Saat arası gecikmelerde uçacağınız havayolu  içeceğin yanında  zamana göre kahvaltı, öğlen yada akşam yemeği ikram etmek zorundadır. Büyük ihtimalle yemek çeki benzeri birşey vereceklerdir.

thy-ucak-rotar  Uçaktır gecikir, peki siz haklarınızı biliyor musunuz? Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları? IMG 23034)

5 Saat ve üzeri gecikmelerde ise havayolunuz sizin yine tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılamakla yükümlüdür. Ayrıca aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve aktarmayı kaçırdıysanız  talep etmeniz durumunda  seyahatiniz gerçekleşmiş kısmının tüm masraflarını size en geç 7 gün içinde ödemelidir. aktarmalı uçuşunuz iptal edildiği takdirde sizi en kısa sürede ücretsiz seyahatinizin başladığı şehre götürmekle yükümlüdür.

5)

8 Saat veya daha uzun süre olan gecikmelerde ise havayolu firması  uçağınız sağ sağlim kalkıp sizi gideceğiniz havaalanına ulaştırana dek  uygun bir otelde misafir etmeli tüm konaklama ve transfer masraflarınızı karşılamalıdır.  Ya da talep etmeniz halinde 7 gün içinde uçak bileti masrafınızı iade etmelidir.

Bilgi Alma Hakkınız

Uçtuğunuz havayolu firması, uçuş öncesi kontrol (check-in) işlemi sırasında, bu hakları içeren Türkçe ve İngilizce metni kontuvardan veya uçağın biniş kapısından istenebileceğine ilişkin duyuruyu asmak ve istem halinde de belirtilen noktalarda bu metni yolcuya vermekle yükümlüdür.

havalimani-otel  Uçaktır gecikir, peki siz haklarınızı biliyor musunuz? Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları? IMG 2518 1

‘Uçan tüketiciye tanınan bu hakların ihlâl edilmesi durumunda, tüketiciler tazminat isteminde bulunmalı ve ayrıca ilgili hava taşıma işletmesi hakkında idari para cezası verilmesi için Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.’ diye bitiyor Tüketici Birliği Federasyonunun  açıklaması böyle. ayrıca ufak tefek değişiklikler olsa da bu kurallar uluslar arası uçuş kuralları gereği yalnız Türk değil tüm yerli ve yabancı havayolu şirketleri için geçerli. haklarımızı bilelim, uçak yerine paralarımız uçmasın değil mi ama?

THY‘nin konu hakkında yazılmış biraz uzun ve karmaşık yazılmış bir pdf dökümanını okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Ayrıca tüm konuyu gayet güzel özetlemiş olan Anadolu Jet broşürünü de inceleyebilir, tazminat ödemeleri kısmından ne kadar ücret iadesi alabileceğinizi de hesap edebilirsiniz. Uçaklarımızın hiç gecikmemesi ve bu sıkıcı prosedürleri hiç yaşamamak dileğiyle. Ama ne demişler her yolcu bir gün rötar’ı tadacaktır;))

gecikme,yol,süre,tazminat  Uçaktır gecikir, peki siz haklarınızı biliyor musunuz? Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları? Ekran Resmi 2015 10 17 22Ekran Resmi 2015-10-17 22.09.25  Uçaktır gecikir, peki siz haklarınızı biliyor musunuz? Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları? Ekran Resmi 2015 10 17 22

Ekran Resmi 2015-10-17 22.09.46  Uçaktır gecikir, peki siz haklarınızı biliyor musunuz? Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları? Ekran Resmi 2015 10 17 22Ekran Resmi 2015-10-17 22.10.06  Uçaktır gecikir, peki siz haklarınızı biliyor musunuz? Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları? Ekran Resmi 2015 10 17 22

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Yolcu hakları animasyonu

Kaynak: http://www.kutubaligi.com/ucak-rotar-yaptiginda-yolcu-haklari/