Vefa Lisesi’nde okuyan bir öğrencinin attığı mesajı koyuyorum buraya.

Eğitim ve adalet, sağlıktan sonra bir toplumun en çok ihtiyaç duyduğu, hem de en kalitelisine ihtiyaç duyduğu şeylerdir. Türkiye’de eğitimin de adaletin de durumunu özetleyen, Vefa Lisesi’nde okuyan bir öğrencinin attığı mesajı koyuyorum buraya.

“Merhaba Sikko. Önemli bi konuda fikrini almayı veya ne düşündüğünü bilmeyi istiyorum diyebilirim. Henüz lisedeyim, Vefa Lisesi öğrencisiyim. Proje okul dediklerinden olan bi okul tabii, sayılı okullardan anlayacağın. Proje okulları bakanlığa bağladılar, öğrenci eylem ve bildirilerini biliyorsundur belki, başımıza malum parti yanlısı müdürler atandı.

Her şey öyle başladı zaten. İlk başta çok sorun değillerdi. Ancak bu sene proje okullar hakkındaki genelge kapsamında bu köklü okullarda öğrencilerin ana babasından öte olan öğretmenlerden sekiz yılı dolduranların hepsinin gönderileceği söylendi. Koskoca yaz bunu yapmayıp, şimdi düzeni bozma pahasına bu öğretmenleri gönderiyorlar. Vefa Lisesinden 25-30 öğretmen gitmek durumunda. Bazılarında 80. Ve müdürlerin isteği bazında da öğretmenler yollanıyor artık.

Bu okullar özgür ruhlu öğrencileri barındırıyor, baş eğmeyen bireyleri. Bunu bozmak için yoklamada katı kurallara, her sabah soğukta kılık kıyafet kontrolü yapmalara da başlandı.

Akp karşıtı, dersine siyaseti karıştırmayan ancak dünya görüşü çok daha farklı olan bir öğretmenimize, müdür ayarlamasıyla ders programında yer verilmedi, bunlara direnmeye çalışıyoruz ve şu an öğretmenlerimiz gideceği için hüzünlü vedalaşmalardan eğitim duraklamış durumda.

Öğretmen atamaları da bakanlığa bağlandı, öğretmenlerin gittiği okullara bağlanması bile önlenmesi için 4 yıl çalışma süresi belirlendi. 30 yıllık hocalarımız var bizim, insanların ismini duyup okulumuza geldiği. Bu nasıl bir adaletsizliktir? Yargılanma istemek en büyük haktır, bu tür bir bariz temizlik hangi adalete sığar sence S*kko?”

Kaynak: https://www.facebook.com/sikkofieldmichael/