Vücudumuzu tanıyalım: Vaj*na hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yapılan güncel bir araştırmaya göre, kadınların vaj*na hakkındaki bilgileri oldukça sınırlı.

Kadınlar için vibratör üreten Epi24 markasının gerçekleştirdiği çalışmada, 300 kadına; vaj*na anatomisi, sağlığı ve belli işlevleriyle ilgili sorular soruluyor. Sonuçlara göre kadınlar, vaj*na hakkında oldukça yanlış bilgilere sahipler.

ueauea  Vücudumuzu tanıyalım: Vaj*na hakkında doğru bilinen yanlışlar vajina
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar vaj*na hakkında oldukça yanlış bilgiye sahipler.
Vaj*na hakkında doğru bilinen yanlışlar

İlk olarak anatomiyi ele alırsak, katılımcıların %61’i vaj*nanın 3 ana bölümü olduğunu düşünüyor. Gerçekte vaj*na sadece tek bölümden oluşuyor. Aslında vulva, labya ve klitoris gibi başka şeylerde olsa da bu bölümler vaj*nadan bağımsız olarak adlandırılıyorlar.

Katılımcıların %30’u ilginç bir şekilde org*zmın doğurganlığı artırdığını düşünüyor. (Ne yazık ki bu da doğru değil) Bu noktada org*zmın hala kadınlar için bir gizem konusu olduğunu söyleyebiliriz. Kadınların %47’sinin org*zmın adet öncesi sancılara iyi geldiğini bilmiyor.

Yine sonuçlara göre, kadınların %47’si kıl dönmesi nedeniyle jinekoloğa gitmeleri gerektiğinin farkında değil. Aslında bu durum ciddi bir enfeksiyon riskini ortaya çıkarabilir. Dahası katılımcıların %75’i kadınlarda testis ağrısını bilmiyor.

Kaynak: womenshealthmag.com