Yıllarca zincire bağlı ayıların toprağa ve suya kavuştuğu ilk anlar

Son birkaç gündür, Kosova, Priştine’deki yaban hayatı sığınağında tatlı bir telaş var.

Nihayet büyük gün geldi. Büyük kafesli araçlar sığınağa yanaşıyor. Sığınak çalışanları ve yetkililer heyecanlı. İnecek yolcular, o ana kadar Avrupa’nın en üzgün ayıları olarak biliniyor: Tomi, Pashuk ve Gijna.

Üçü de, bütün hayatları boyunca Arnavutluk’taki sirklerde çalıştırılmış; turist eğlence merkezlerindeki ve hayvanat bahçelerindeki kafeslerde kapalı tutulmuş.

Ta ki hayvan özgürlüğü kuruluşu Four Paws ve Arnavutluk hükümetinin de desteğiyle bu ayıların esaretine son vermek için kolları sıvayana dek.

Bir daha asla çalıştırılmayacak, zincire vurulmayacaklar

Four Paws’taki iletişim sorumlusu Claire LaFrance, The Dodo’ya yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Tomi, Pashuk ve Gijna’nın kurtarılmasından duyduğumuz sevincini anlatamayız.”

“Bir daha asla çalıştırılmayacaklar. Asla zararlı şeyler yiyip içmeyecekler. Ama en önemlisi, bir daha asla zincire vurulmayacaklar ve esaret altında olmayacaklar.”

İşte, kurtarılan ayıların toprağa ve suya kavuştuğu ilk anlar:

Tomi, Pachuk ve Gijna’nın kurtarılma hikayeleri inanılmaz güzel ve yüreklendirici.

Tomi, kurtarılmadan önce uzun yıllar boyunca beton bir hücrede zincire bağlı olarak yaşıyormuş. Bir restoranın yan tarafındaki tuvaletlere yakın bir hücrede tutulan Tomi’nin yıllarca atık besinlerle beslendiği düşünülüyor. Bulunduğunda dişleri çürümüş; vücudunun üst kısmındaki yaralar da korkunç durumdaymış.

Tomi’nin kurtarıldıktan sonra havuz kenarındaki ilk anlarından:

ayi2  Yıllarca zincire bağlı ayıların toprağa ve suya kavuştuğu ilk anlar ayi2

Yıllar süren esaretten kurtulan Tomi, güneşin altında havuz keyfi yapıyor.

Gijna ise Tomi’ya kıyasla daha ürkek. Yetkililer, sığınağa getirildiği ilk gün dışarı çıkmakta ve insanlarla ilişki kurmakta zorlandığını söylüyor.

Gijna’nın fiziksel durumu, geçmişine dair önemli ipuçları veriyor: Gijna, kurtarıldığında yalnızca 63 kg! Four Paws çalışanları, onun yaşındaki sağlılık bir ayının ise en az 110 kg olması gerektiğini söylüyor.

Gijna. Güçten düşmüş ve zayıf. Ama hızla toparlıyor ve çimlerde gayet mutlu.  Yıllarca zincire bağlı ayıların toprağa ve suya kavuştuğu ilk anlar ayi5

Gijna. Güçten düşmüş ve zayıf. Ama hızla toparlıyor ve çimlerde gayet mutlu.

Kurtarılan ve şimdilik sığınaktaki doğal yaşam imitasyonunda tutulan üçüncü ayı ise Pashuk.

Pashuk, metal boyunluğu neredeyse boğazını kesmek üzereyken kurtarılmış. Aynı boğazlığın Pachuk’un bebekliğinden beri boğazında olduğunu düşünülüyor. Bu da, bebekliğinden beri esaret altında olduğunun kanıtı.

Four Paws’taki ayı uzmanlarından Carsten Hertwig, Pashuk’un durumunu şöyle anlatıyor: “Acı çeken pek çok ayı gördüm ama böyle bir şey hiç görmemiştim. Zincir o kadar derine saplanmıştı ki, artık zincirin üzerinden deri oluşmuştu. Pachuk çok küçük yaşından itibaren zincirlenmiş. Onu zincirleyip kapatmış ve zinciri asla çıkarmamış olmalılar.”

Doğal yaşam alanlarına en yakın koşullar sağlanacak

Four Paws çalışanları, ayıların üçünün de artık doğal ortamlarına en yakın bir ortamda, birbirleriyle ve diğer hayvanlarla sosyalleşerek yaşayacağını, asla kapatılmayacaklarını belirtiyor.

160.000 metrekarelik tesiste mutlu ve tıbbi bakım görebilecekleri bir hayat onları bekliyor.

Arnavutluk hayvanların ticari amaçlarla istismar edildiği tek ülke değil

Arnavutluk’ta 50’den fazla ayının kapatılarak eğlence sektöründe çalıştırıldığı biliniyor. Bu ayıların hiçbiri güneş ışığı görmüyor, toprağa temas etmiyor. Hepsi tek başına, bir kafeste zincirli olarak yaşamaya mahkum edilmiş durumda.

Üstelik Arnavutluk, Avrupa’da ayıların ticari amaçlarla esaret altında tutularak istismar edildiği tek ülke değil. 

ayi3  Yıllarca zincire bağlı ayıların toprağa ve suya kavuştuğu ilk anlar ayi3

LaFrance, “Arnavutluk’un küçük kafeslerde yaşamaya mahkum edilmiş ‘üzgün ayılarının’ hepsinin özgür olmasını; hepsinin aynı mutlu sonu yaşamasını diliyoruz,” diyor.

Kaynak: http://kirmizitilki.com/2016/09/30/yillardir-zincire-bagli-ayilar-artik-ozgur/