Yorgunluğun Asıl Sebebi? Tıkalı Burun! Açmak için 7 Öneri

İnsanoğlu olarak her an hastalanabiliriz, özellikle de havanın ve ısının değişimleri sırasında ve son bahar ve bahar  başlangıcında hastalanırız. Bu durum genelde soğuk algınlığı, nezle, grip olarak kendini gösterir bunun ana göstergesi de tıkalı bir burundur.

tıkalı bir burun her şeyden öte, vücudumuza yeterince oksijen gitmesini önlediği için  ikincil olarak ağızdan aldığımız nefes burundan aldığımızın yerine geçmez.

Bu yüzden tıkalı olan burnumuzu açmak için etkili yöntemler bilmek önemlidir: bu yöntemler soğuk algınlığıyla beraber gelen gerip ve nezlede de olmak kaydıyla genel sıkıntıları giderebilir.

Maddeler halinde tıkalı burnu hızlı bir şekilde açabilmek için size anlatacağımız yöntemlere göz atıp değerlendirmenizde fayda var. Bunları değerlendirmezseniz, nefes alamadığınız için kendinizi daha da kötü hissetmeye devam edersiniz

1.TIKALI BURUNU AÇMAK İÇİN ACI YİYECEKLER TERCİH EDİN

aci-biber  Yorgunluğun Asıl Sebebi? Tıkalı Burun! Açmak için 7 Öneri aci biber
Acı yiyecekler mukusun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Böylece de bloke olmuş sinüsler çabucak açılır. Etkisi uzun sürmeyebilir, peki neden yediğiniz şeylerden, faydalanalım ki?

Bunların yanı sıra öğünlerinize tercihen pişmemiş soğan ve sarımsak ekleyin veya acı biber kullanın. Ayrıca hardal ve diğer acı biberler de etkilidir.

Bu acı gıdaları öğünlerinize ne kadar eklerseniz, burun için bunlardan o kadar çok faydalanırsınız.

2 . SİNÜSLERİNİZE MASAJ YAPIN ! (YAVAŞ OLMAK KAYDIYLA)

sinuslere-masaj  Yorgunluğun Asıl Sebebi? Tıkalı Burun! Açmak için 7 Öneri sinuslere masaj

Sinüsleriniz vücudumuzun solunum yolununun çevresindeki alanlardır. Bu alanda çok fazla mukus birikebilir, bu yüzden mukusların olduğu bölgeyi rahatlatmak için  bu çevrelere masaj yapın, bölgeye hafif baskı uygulayarak  tıkanıklık daha az rahatsız edecektir.

Nasıl yapacaksınız?
İşaret ve orta parmağınızın uçlarını gözünüzün altındaki bölgeye koyup ve dairesel hareketlerle masaj uygulaması yapın.

Bunu  15-20 dk yapın, burnunuza yakın yerlere ve göz altlarınıza yakın yerlere bastırınız.
Son olarak, baş parmaklarınızı yanaklarınıza bastırıp ve dış bölgeye doğru dairesel hareketlerle masaj uygulaması yapın. Bu bilgimizde dikkatinizi çekebilir:  Suyun İnsan Hayatındaki Önemi

3. NEFESİNİZİ KONTROL EDİN

nefes-kontrol  Yorgunluğun Asıl Sebebi? Tıkalı Burun! Açmak için 7 Öneri nefes kontrol

Sinüslerinizi açmak için hiç kulak ve burnunuzu tıkadınız mı? Eğer ki bunun bir kere denemesini yaptıysanız, bu tekniğin de ona çok benzediğini göreceksiniz.

Nasıl Yapmalıdır?
Derin bir nefes alın ve burnunuzu tutun. Sonra etrafta yürürken burnunuzdan hava vermeye başlayın. Rahatsızlık hissedene kadar buna devam edin.
Daha sonra ise burnunuzu bırakın ve normal nefes alın. Oturun ve birkaç dakika içinde burun yollarınızın açıldığını fark edeceksiniz.

4. GELENEKSEL TEDAVİ: DENİZ SUYU SOLÜSYONU

Bunun için iki seçenek var: bir eczaneden deniz suyu almak ya da evde tuzlu su hazırlamak.

Bu yöntemin her ikisi de etkilidir, ama bizler her zaman evde hazırlanan uygulamaları tercih ediyoruz. Özellikle de kolay oldukları için! Evde biraz su kaynatın, içine biraz tuz atın ve soğumasını bekleyin. soğuyan solüsyonu elde ettikten sonra, burun deliklerinize  küçük bir sprey ile sıkın. Bu solüsyon mukusu sökecek ve tıkalı burun yolları hemen açılacaktır.

NANE: BURUN BÖLGESİNDEKİ MUKUSUN EN BÜYÜK DÜŞMANLARINDAN BİR TANESİDİR.

Uzmanlarında söylediği gibi, nane solunum yolu problemlerini azaltmak için kullanılmaktadır Çünkü için bulundurduğu asetik ve askorbik asitler bunun nedendir

Bu maddeler öyle etkilidir ki, mentollü veya mentol bulunan ürünleri birkaç kez kokladığınızda, burun tıkanıklığı probleminiz yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

5. SICAK BİR DUŞ ALMANIZ FAYDALI OLACAKTIR..

sicak-dus  Yorgunluğun Asıl Sebebi? Tıkalı Burun! Açmak için 7 Öneri sicak dus
Su buharı vücudumuzun solunum sistemine işler ve bu şekilde bloke olmuş tıkalı alanları açarak önceden kaçırdığınız derin nefesleri size yeniden kazandıracaktır.

Buna ek olarak, tıkalı olan burun kanallarında az miktarda sıcak su da tıkanıklığı açmanıza yardım eder.

Duş almanın bu durumunuzu daha da kötüleştireceğini kesinlikle düşünmeyin. Duşunuzu alıp çıktıktan sonra iyice kurulanın ve arkasından herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Unutmayın ki duş aldığınız zaman tüm hapşırma ve öksürme ile gelen mikropları da vücudunuzdan atmış olacaksınız.

7. DENİZ SUYU ETKİSİ

deniz-suyunun-buruna  Yorgunluğun Asıl Sebebi? Tıkalı Burun! Açmak için 7 Öneri deniz suyunun buruna

Deniz suyunda bulunan doğal tuzun faydası doktorlar tarafından da önerilir. Hatta doktorların yazmış olduğu spreylerin bazılarında deniz suyu katkısı olduğunu bakınca göreceksiniz. Mevsim uygunsa denize girmeniz sizi bu konuda rahatlatacaktır. Eğer mevsim uygun değilse bir şişeye temiz bir bölgeden dolduracağınız deniz suyunu belli aralıklarla burnunuza çekip sümkürme yaptığınızda rahatladığınızı hissedeceksiniz…

kaynak: http://www.maksatbilgi.com/