Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet

Yunanistan tatilinizde keyfini çıkaracağınız sadece tarih, müzeler, Yunan Adaları ve deniz-plaj olmayacağından emin olabilirsiniz.

Bu liste uzayıp gidebilir. Benim bahsetmek istediğim konu ise Yunanistan’da mutlaka yemeniz gereken 10 değişik yunan yemeği/lezzeti.

Aslında Yunanistan’da her bölgenin kendine ait özel yemekleri-tatları olabiliyor ve bu lezzetleri Yunanistan’ın diğer şehirlerinde bulamayabilirsiniz.

Aşağıda bahsetmiş olduklarım ise tüm Yunanistan genelinde bulabileceğiniz tatlardan oluşuyor. Bu güzellikleri deneyimlerken keyif alacağınızdan adım gibi eminim. O yüzden şimdiden afiyet olsun : )

1 – Souvlaki Kalamaki

souvlaki_kalamaki_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet souvlaki kalamaki yunanistan

Bir ülkenin mutfağı hakkında bilgi edinmek isterseniz o ülkede yenilen fast-food yemeklere dikkat etmenizi tavsiye ederim. En azından ben öyle yapıyorum : ) Souvlaki, Yunanistan’ın en temel fast-food yemeklerinden birisi. Çöpşiş’ten biraz daha büyük et parçalarının şişe dizildiği bir yemek. Üzerine yarım limon sıkılarak yeniliyor ve genelde yanında patates kızartması ve lavaştan biraz daha kalın pide ile servis ediliyor.

Fiyat: 1.40-1.80 Euro

2 – Gyros (Döner)

gyros_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet gyros yunanistan

Gyros veya Türkiye’de bilindiği gibi döner, Kalamaki Souvlaki ile beraber ülkenin fast-food listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Fakat burada döner, pidenin arasında yeniyor ve içerisindeki malzemeler ile büyük ihtimal 2 Gyros yiyerek iki öğünü çok rahat geçirebilirsiniz. Tavuk ve Domuz eti seçenekler arasında.

Fiyat: 2.10-2.30 Euro

3 – Kebab

greek_kebab_yunan_kebabi_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet greek kebab yunan kebabi yunanistan

Kalamaki Souvlaki ve Gyros kadar yoğun olmasa da Kebab’ta Yunanistan’da oldukça yoğun yenen bir yemek. Fakat Türkiye’deki kebaplar ile çok büyük benzerlikleri bulunmuyor. Yunanistan’da kebablar, %50 domuz eti – %50 koyun etinden yapılıyor. Bu sebepten de lezzet anlamında Türkiye’deki kebaplardan biraz farklı. Tabi bu kötü olduğu anlamına gelmiyor : )

Fiyat: 2.20-2.40 Euro

4 – Soutzoukakia

soutzoukakia_sucuk_pilav_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet soutzoukakia sucuk pilav yunanistan

Yunanistan’da yemek sipariş verirken dikkat etmeniz gereken konulardan birisi, yemek isimlerinin benziyor olabiliyor fakat içerik tamamen farklı oluyor. Soutzoukakia (Sucukakia), Türkiye’deki salçalı köfte olarak düşünebilirsiniz fakat baharat olarak biraz daha yoğun. Bu da yemeğin lezzetini biraz daha yukarıya çekiyor.

5 – Moussaka

moussaka_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet moussaka yunanistan

Ben lazanya diyorum fakat arkadaşlarım kızıyor. Moussaka, ama Türkiye’deki musakka değil, kıyma-patates-patlıcan ve üzerinde de beşemal sos olan bir yemek. Sıradan bir tavernaya gittiğinizde bir dilim olarak sipariş verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, sadece bir dilim Moussaka’yı belki tek başınıza bitiremeyebilirsiniz. Porsiyonlar hem büyük gelir, hem de malum zeytin yağı çoook lezzetlidir.

Fiyat: 5.50-6.50 Euro

6 – Horiatiki (Greek Salad)

greek_salad_yunan_salatasi_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet greek salad yunan salatasi yunanistan

Belki biraz detaylıca araştırırsam, “Yunanistan’da sofralarda yunan salatası olacak” hakkında bir yasa bulabilirim. Çünkü malzemeler o kadar lezzetliki, sofralarda yunan salatası olmazsa olmaz. Evet ilk etapta çok sıradan bir salata gibi görünebilir. Fakat muhakkak yemenizi tavsiye ederim.

Fiyat: 4.50-5.50 Euro

7 – Tzatziki

yunan_cacik_yunanistan_tzatziki Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet yunan cacik yunanistan tzatziki

İşte efendim bu da bizim buraların cacığı : ) Dedim ya isimler benzer fakat içerik farklıdır diye. Yunan cacığı, Türk cacığına göre biraz daha katı. Yani içilmiyor, yeniyor. O yüzden de daha çok yemeklere dipsos olarak kullanabilirsiniz. Veya Gyros ile beraber mükemmel bir ikili oluştururlar. Sarımsağın güzelliğinden bahsetmiyorum bile.

Fiyat: 3.50-4.50 Euro

8 – Garidomakaronada

garidomakaronada_makarna_karides_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet garidomakaronada makarna karides yunanistan

Garido: Karides / Makaronada: Makarna. Nasıl ama, çok basit değil mi? Yunanistan’da nerede olursanız olun, kesinlikle deniz ürünlerini yemeniz gerekir. Tartışmaya açık bir konu değil ne yazıkki. Yi-ye-cek-si-niz! O kadar : ) Fakat makarna gibi sade bir yemeği karides ile düşünebiliyor musunuz? Olabildiğince hafif ama bir o kadar da doyurucu.

Fiyat: 6.50-7.50

9 – Melitzanes Papoutsakia

Melitzanes_papoutsakia_patlican_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet Melitzanes papoutsakia patlican yunanistan

Yunan mutfağında patlıcan, başrol oyuncularından değildir ama dublör de hiç olmamıştır. Her yemekte olmayabilir. Fakat yemek patlıcansa başka bir içeriğe de gerek kalmaz.

10 – Feta Me Meli

feta_me_meli_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet feta me meli yunanistan 1

Benim için en lezzetli olan tadı sona bıraktım. Ya ne yapacaktım? Şimdi feta peynirini düşünün. Bunu biraz tavada kızartıyorlar. Sonra üzerine bal döküyorlar. Susamları da süslemesi. Sizden rica ediyorum. Ne zaman ballı-feta yerseniz beni hatırlayın. Ama fetayı da yemeğe devam edin. Bırakmayın fetayı. Yoksa başkası yer. Yemin ediyorum yer bitirirler. Sonra bakakalırsınız.

Fiyat: 4.50-5.50

BONUS – Loukoumades

loukoumades_sweet_meli_lokum_yunanistan Yunanistan’da Tatmanız Gereken 10 Lezzet loukoumades sweet meli lokum yunanistan 1

Yemekleri yedikten sonra bir tatlı iyi gider. Loukoumades, yani lokma tatlısı, Yunanistan’da biraz farklı servis ediliyor. Örneğin üzerine tarçın ve bal dökülüyor. Kimi yerlerde Nutella ile de bulabilirsiniz. İşte o zaman güzel mi değil mi diye düşünmeyin. Direkt yiyin.

Fiyat: 3.50-4.50

Bunlar benim sevdiğim lezzetler ve tatlar. Sizin damak tadınıza uyan farklı yemekler bulunuyorsa aşağıdaki yorumlar kısmına bırakabilirsiniz. Ben yemek/tat seçme gibi bir özelliğim olmadığı için ne bulursam yiyebiliyorum : ) Belki sizin tavsiyeleriniz bana yardımcı olur, ne dersiniz?

kaynak: http://komsudaneoluyor.net