Zavallı Fil Topsy’yi Elektrik Vererek İdam Eden “Bilim İnsanı” Thomas Edison

Topsy, 1875 yılında Forepaugh sirki tarafından Amerika Birleşik Devletlerine getirilmiş bir gösteri filidir.

Topsy, binlerce insanı Amerika’nın neredeyse her yerinde yaptığı mükemmel şovlar ile eğlendirmiş, sirke ciddi bir anlamda para kazandırmıştır…

aylakkarga-topsyonion0602  Zavallı Fil Topsy’yi Elektrik Vererek İdam Eden “Bilim İnsanı” Thomas Edison aylakkarga topsyonion0602

Fakat bakıcıları ile arası pek iyi olmayan Topsy üç tonluk bünyesi ile 1900 yılından sonra 3 yıl tam 3 bakıcının hayatına mal oldu. Sirk hayvanı olmasına rağmen iyi şekilde bakılmayan Topsy’nin son kurbanı ise yanan sigarayı ona yedirmeye çalışan sarhoş bakıcısı oldu. Bakıldığı zaman hayvana yapılan eziyet ve zulme karşı filin tepkisi çok normal. Sonuçta bu hayvan isteyerek ve ya durduk yere bir insanı öldürmedi.

Forepaugh sirki Topsy’i Coney Adası’nda bulunan bir hayvanat bahçesine sevk etti ve fil mahkemeye verildi. Mahkemeye verilen file ölüm cezası verildi.

afil  Zavallı Fil Topsy’yi Elektrik Vererek İdam Eden “Bilim İnsanı” Thomas Edison afil 1

Edison bu fırsatı kaçırmaz, filin elektrik verilerek öldürülmesini teklif eder. Zavallı fil, 4 Ocak 1903 tarihinde, Edison’un gözetiminde alternatif akımın tehlikelerini halka göstermek adına vücuduna bir AC kaynağından 6000 volt elektrik verilerek 1500 kişi önünde öldürülür. Edison, filin infazını baştan sona filme alır, ve sonrasında da sürdürdüğü AC anti-propoganda kampanyasında kullanmaya devam eder.

aylakkarga-elefante  Zavallı Fil Topsy’yi Elektrik Vererek İdam Eden “Bilim İnsanı” Thomas Edison aylakkarga elefante

Reklam için hayvanları bu şekilde öldürüp, onunla da propaganda yapmak bilim insanı diye adlandırılan birisine ne kadar yakışıyor onu sizlerin yorumuna bırakıyoruz.

Edison’un çektiği propaganda filmi:

Edison’un bunun yanı sıra elektrik ile idam konusundaki çalışmaları için daha bir çok hayvanı öldürdüğü de bilinmektedir.

Kaynak: aylakkarga.com