3,5 Milyon Yıllık Bakteri Bize Sonsuz Hayat Mı Vaat Ediyor? – biliyomuydun.com

3,5 Milyon Yıllık Bakteri Bize Sonsuz Hayat Mı Vaat Ediyor?

Sağlık 9 Nisan, 22:33'de eklendi

Bir Rus bilim adamı, kendisine ilkel bir mikrop enjekte ederek sonsuz hayatın sırrını çözebileceğini iddia etti.

Moskova Devlet Üniversitesi Jeokriyoloji Bölüm Başkanı Dr. Anatoli Brouchkov, 3,5 milyon yıllık bakteriyi vücuduna enjekte ettikten sonra insanüstü yeteneklere kavuştuğunu açıkladı:

“Daha uzun süre çalışmaya başladım, son 2 yıldır hiç grip olmadım. Fareler ve meyve sinekleri üzerinde başarılı deneyler yaptıktan sonra, inaktive olan bakteri kültürünü denemenin ilginç olacağını düşündüm. Vücutta bakterilerin nasıl canlı kalacağını bulabilirsek muhtemelen hayatımızı uzatmak için bir araç bulmuş olacağız.”

Bacillus F adı verilen bu bakteri, milyonlarca yıldır Sibirya’nın donmuş topraklarında hayatta kalmıştır. Sibirya’nın kalıcı olarak donmuş topraklarında keşfedilen mikroskobik organizma, ilk insanlar evrimleşmeden milyonlarca yıl önce yaşamlarına başlamıştır.

Bazı bilim adamları, bu bakterilere ait hücre yenileme yeteneğinin mucizevi bir tedavi hatta ölümsüzlüğün anahtarı olabileceğini düşünüyorlar.

Bakteri, Dr Brouchkov tarafından 2009’da keşfedildi ve Sibirya bölgesindeki insanların daha uzun yaşıyor olmalarının, bu bakterinin içme sularında ufak miktarlarda bulunabilmesine bağlı olduğunu düşünüyor:

“Donan buzlar eridiğinde sanırım bu bakteri içme suyuna karışıyor, bu nedenle yerel halk yani Yakut halkı, aslında uzun zamandır bu bakterileri suyla alıyor ve hatta diğer insanlardan daha uzun yaşıyor gibi görünüyor.

Bu nedenle benim için de bir tehlike yoktu. Ama hala bu bakterilerin tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyoruz. Belki de bazı yan etkileri vardı, ancak bunları bulmak için bazı özel tıbbi ekipmanlara ihtiyaç vardır. Elbette, bu tür denemeler özel teçhizat ve istatistiklerle klinikte yapılmalıdır, böylece tüm etkileri açıkça söyleyebiliriz” dedi.

Bilim adamları, doğurganlığı artırabilecek mucize özelliklere sahip olduklarını gösteren bu bakterileri hayvanlar üzerinde denemiş durumdalar. Bir testte, Bacillus F üreme yeteneği artık bitmiş dişi farelere enjekte edildikten sonra bu fareler bebek sahibi olmuşlardır. Başka bir deneyde, bakterinin bitkilerin kendilerini iyileştirmesinde yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Epidemiyolog Dr. Viktor Chernyavsky, bakterilerin keşfini “bilimsel bir his” olarak nitelendirerek “yaşamın iksiri” olarak sorgulanabileceğini de ekledi. “Bakteriler ömrü boyunca biyolojik olarak aktif maddeler veriyor, bu da deney hayvanlarının bağışıklık durumunu aktive ediyor” diye de eklemiştir.

Bakteriler, Sibirya’da Mamut Dağı olarak bilinen bir yerde bulunan eski kalıcı donmuş topraklarda keşfedildi. Ayrıca, buzun altında korunmuş yünlü bir mamut ölüsünün beyninde de bulundu. Bilim adamları, antik bakterilerin üçüncü bir türünün selüloz moleküllerini elimine edebileceğini iddia ediyor.

Dr Brouchkov; “Biz, genlerin korunma mekanizmalarını, genlerin işleyişini anlamak istiyoruz. En önemli soru bu bakterilerin canlılığını sağlayan şeyin ne olduğudur, ancak bunun cevabı insanın hangi genlerinin kanserden sorumlu olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini bilmek kadar karmaşık.

Bu bakteri dış dünyadan buzla izole edilmiş durumdaydı, bu bakterilerin bu kadar uzun süre donmuş toprakta tutulduğundan oldukça emin olduk. Bana kalırsa ben ölümsüz bakteriler, ölümsüz varlıklar var diyorum. Kendilerini koruyabilirler, hatta daha kesin olarak ölmezler denilebilir.

Hücrelerimiz kendilerini zarar görmeden koruyamazlar. Bu bakteri hücreleri kendilerini koruyabiliyor, bunların yaşlanmaya, hasar görmeye karşı korunma mekanizmalarını çözmek ve yaşlanmaya karşı savaşmak için onları kullanmak harika olur.

Bu insanlığın temel bilmecesidir ve bunu çözmek için çalışmamız gerektiğine inanıyorum ve bunun için anahtar olabilecek nitelikte artık bilim adamlarının aşırı eski bir çevrede buldukları önemli bir ilkel bakteri var” demiştir.

Kaynak: www.express.co.uk

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.