Nobel kazananlar dünyanın sonunun nasıl geleceğini söyledi – biliyomuydun.com

Nobel kazananlar dünyanın sonunun nasıl geleceğini söyledi

Yaşam 1 Eylül, 13:49'de eklendi

Nobelli 50 uzman uyardı: Dünyanın sonu böyle gelecek

Bugüne kadar Nobel Ödülü’nü kazananlarla yapılan bir anket çalışması dünyanın önde gelen zihinlerinin dünyanın sonu için nasıl bir senaryo kurguladığını gözler önüne serdi.

Verilen sorulara yanıt olarak 50 Nobel ödüllü isim nüfus patlaması ve çevresel faktörlerin etkili olduğunu duyurdu.

Times Higher Education tarafından yapılan araştırmada kimya, fizik, psikoloji, tıp ve ekonomi alanında Nobel Ödülü kazanan 50 kişiye dünyanın sonu hakkında düşünceleri soruldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 34’ü nüfus artışının ve doğaya zarar verilmesinin insanlığın sonunu getireceğini söylerken, ikinci sırada olası bir nükleer savaşın başlaması yer aldı.

Ankette soruları yanıtlayan “dünyanın en zeki isimleri” bulaşıcı hastalıkların, ilaçlara dayanıklı virüslerin ve yapay zekanın da insanlığın sonunu getirebileceğini öne sürdü.

Bilim insanları terörizm ve hatta Donald Trump’ın da dünyanın sonu için bir tehdit olduğunu ifade ederken ankete katılan NASA’da görevli bilim insanı John Mather, “İnsanlar aşırı iklim değişikliklerine çok dikakt etmeliyiz derken araştırmaya dahil olan iki kişi direkt olarak “Donald Trump” derken şöyle devam ettiler:

“Ne yazık ki bilimin buna bir çözümü yok”.

sozcu.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.