Tatilden Neden Çok Mutsuz Dönüyoruz? – biliyomuydun.com

Tatilden Neden Çok Mutsuz Dönüyoruz?

Seyahat 14 Eylül, 13:29'de eklendi

Uzun süreli tatillerden sonra okul ya da iş hayatına adapte olma konusunda sorunlar ve de mutsuzluk yaşama konusunda Türkiye dünyada üçüncü.

10 günlük bayram tatilinin sona ermesinden sonra dün çalışanlar iş başı yaptı. Bu konuda yaşadığımız çöküntü ve mutsuzluk, bizi dünya sıralamasında üçüncü konuma getirdi.

Yapılan son araştırmaya göre her 3 kişiden 2’si, tatil dönüşlerinde mutsuz oluyorlar. Dünya geneline baktığımızda ise tatil dönüşü kendisini en mutsuz hisseden ülke sıralamasında %67 ile Polonya ilk sırada yer alıyor. Polonya’yı %65 ile İngilizler takip ederken Türkiye, %64 ile üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye’yi sırasıyla %61 ve %60 ile İspanya ve Fransa’nın takip ettiği ‘mutsuzluk’ sıralamasının en son sırasında ise Çin bulunuyor. Çin, tatil dönüşü sendromunu %22 ile en az yaşayan ülke konumunda.

Peki Motivasyonumuzu Hızlı Toparlayabilmek İçin Neler Yapabiliriz?

1. Tatile Gidişi Nasıl Planlıyorsanız Dönüşü de Aynı Şekilde Planlamalısınız

Tatile çıkmadan önce her şeyimizi planlarız öyle değil mi… Peki dönüşümüzü neden planlamıyoruz.

Çoğu insan, tatili biraz uzatmak için Pazar gecesi yaşadığı şehre geri dönüş yapar. 168 saat adlı kitabın yazarı Laura Vanderkam diyor ki son dakika dönüşü yerine tatilden biraz daha erken dönüp, işe ve normal yaşamınıza hazırlık yapın.

Bu nedenle Pazar günü dönmek yerine örneğin Cumartesi günü dönün. Böylece bakkal alışverişinden pek çok şeye kadar işlerinizi halletmeye vaktiniz olur. Bu nedenle işe de psikolojik olarak daha hazırlıklı olmuş olursunuz.

2. Beslenme ve Uyku Rutinine Geri Dönün

Tabi tatilde geç kalkmaya ve öğlen yemeğini geç yemeye alıştınız. Tatilden döndüğünüzde eski zamanlamaya adapte olmak kolay olmayacak. Bu nedenle tatilden dönmeden birkaç gün önce biraz erken kalkmakta ve yemekleri de normal zamanlarda yemeğe çalışın.

3. Tatilden Dönmeye Yakın, İş Yerinizi Arayın

Yine tatilden dönmeden evvel çalışma arkadaşlarınızı arayıp, sizin olmadığınızı zamanlarda neler olduğuna dair bilgiler almak sizin açınızdan iyi olabilir. Ofise bir silindir gibi dönüp, sizi bekleyen bütün işlerin üzerinden geçmeye çalışmaktansa, önceden zihinsel olarak hazırlanmak ve yumuşak bir geçiş yapmak her zaman daha iyidir.

4. Kendinizi Organize Edin ve ‘Yapılacaklar’ Listesi Hazırlayın

İnanması zor gelebilir ama şirketiniz siz tatildeyken de ayakta kalabiliyor ve işleri yürüyebiliyor.

Aman strese girip kendinizi vazgilebilir biri olarak görmeyin. Şirkette değirmen sizsiz de döner ama nasıl döner. O nedenle kendinizi değersiz görmeyin. Ve bu tür kuruntuları kafanızdan atın.

Attınız mı… Şimdi eğer sizi bekleyen çok ama çok acil işler yoksa, ilk gününüzün ilk saatlerini kendinizi organize etmeye verin.

Bekleyen projeleri hatırlamaya çalışın ve hem bir sonraki gün, hem de tüm bir çalışma haftası için neler yapacağınıza dair bir YAPILACAKLAR listesi hazırlayın. Şunu hatırlayın; her şey siz tatilden döner dönmez hallolmak zorunda değil, kendiniz kasmayın yani.

kaynak: http://www.vikilist.com/tatilden-neden-cok-mutsuz-donuyoruz-5347

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.