Üniversite kütüphanesindeki kanepeler ‘gençler sevişiyor’ denilerek kaldırıldı! – biliyomuydun.com

Üniversite kütüphanesindeki kanepeler ‘gençler sevişiyor’ denilerek kaldırıldı!

Yaşam 16 Ocak, 13:47'de eklendi

Üniversite kütüphanesindeki kanepeler ‘gençler sevişiyor’ denilerek kaldırıldı!

Eskişehir Anadolu Üniversitesi kütüphanesinde bulunan kanepeler kaldırıldı. Kanepelerin neden kaldırıldığını soran öğrencilere, okulun yanıtı ise “gençler sevişiyor” oldu.

Yılmaz Büyükerşen’in 2 dönem rektörlük, 4 dönem de belediye başkanlığı döneminde ‘öğrenci şehri’ kimliğini kazanan Eskişehir’den son dönemde can sıkıcı haberler geliyor.

Hem de Büyükerşen’in yıllarca hocalık ve rektörlük yaptığı Anadolu Üniversitesi’nden.

Anadolu’daki üniversiteler arasında akademik özgürlük ve öğrencilere sağlanan imkanlar nedeniyle büyük kentler dışında

en çok tercih edilen üniversite olan Eskişehir Anadolu Üniversitesinde yaşanan rektör değişikliğinin ardından bazı değişiklikler yaşanmaya başlandı.

Geçtiğimiz Eylül ayında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı atama ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne, Prof. Dr. Naci Gündoğan‘ın yerine Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı atandı.

Daha önce Polis Akademisi Başkanlığı’nda görev yapan Çomaklı’nın rektör olması ile birlikte üniversitede polisiye tedbirler de artırılmaya başlandı.

İLK KURBAN KÜTÜPHANEDEKİ KANEPELER: GENÇLER SEVİŞİYOR

16punto.com’un haberine göre; Geçtiğimiz günlerde Anadolu Üniversitesi kütüphanesindeki kanepeler kaldırıldı.

Anadolu Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan ve doktora tezi çalışması için sık sık kütüphanede sabahlayan T.G., ‘Kütüphane ve Dökümantasyon Başkanlığı’na bunun gerekçesini sorduğunda ise “Kanepelerin üzerinde gençler sevişiyor” yanıtını aldı!

‘BU DURUMA BİZZAT ŞAHİDİM’

Aldığı cevap karşısında şaşıran ve Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne de dilekçe ile kararın gerekçesini soran ancak henüz bir yanıt alamayan T.G. sosyal medya hesabından karara

“Anadolu Üniversitesi’nde öğrencilerin kanepelerde “seviştiğini” iddia eden kütüphane yetkilileri, o kütüphanenin kışın soğuğunda fakir öğrencileri koruduğunu göremeyecek kadar hayattan uzaktalar. Ben bu duruma bizzat şahidim!” diyerek tepki gösterdi.

‘ÖĞRENCİLER ‘SEVİŞİYOR’ GEREKÇESİYLE KALDIRDILAR’

Kütüphaneden yararlanan bir başka öğrenci de tepkisini şöyle dile getirdi:

“Anadolu Üniversitesi kütüphanesinde ders çalışmak için sabahlayan öğrencilerin dinlenmesi ve bir sonraki güne daha aktif bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için konulmuş olan tek kişilik kanepeleri, öğrenciler “sevişiyor” gerekçesiyle kaldırdılar.

Yıllardan beri her bir katta bulunan kanepeler ne oldu da “bugün” kaldırıldı! Bu nasıl bir üniversite algısıdır.

Makale, tez üreten sınavlarına çalışan insanların dinlenmesi gerekliliği, bu bilinçte olan insanlara bırakılırsa Türkiye de bilim ölmüş demektir.

Şimdiye kadar güzellikleriyle anılan Anadolu üniversitesi karanlık bir mahalle okuluna mi döndürülmeye çalışılıyor?”

‘AMACI DIŞINDA KULLANILIYORDU’

Anadolu Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Güven Tunçel, konuyla ilgili olarak 16 Punto’ya yaptığı açıklamada

“Kütüphanemizde 30 koltuk duruyor. Kaldırılanlar uzun puflar. Öğrencilerin sıra beklerken oturması amacıyla koyulan puflar ‘amacı dışında’ kullanıldığı için kaldırıldı” dedi.

 

Kaynak: https://www.toplumsal.com.tr/gundem/universite-kutuphanesindeki-kanepeler-gencler-sevisiyor-h41942.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.